Kilkanaście portretów artystów z różnych pokoleń i dziedzin sztuki można oglądać w Ogrodach Śródmieście. „Zdjęcia wykonane przez Olgę mają nie tylko dokumentalny charakter. One wyglądają jak obrazy wykonane w niderlandzkim stylu” – mówi Rafał Bajena, współpomysłodawca wystawy i koordynator idei „Otwarte Pracownie”.

Większość portretów, które można do końca września oglądać w Ogrodach Śródmieście, powstały w pracowni Minifot. Jak jednak dodaje Rafał Bajena, „niektórych twórców trzeba było zachęcić podstępem” i odwiedzić ich w pracowniach. Autorką zdjęć jest Olga Iwanow.

– Muszę przyznać, że nie znałam żadnego z tych artystów. Długo pracowałam za granicą i dopiero od niedawna pomału wchodzę w ten szczeciński świat. To było naprawdę super doświadczenie – mówi wnuczka założyciela Minifota. Jak dodaje ze śmiechem, „niektórzy artyści próbowali mnie ustawiać”. – Ale to naprawdę kochani ludzie – zapewnia.

Do projektu zostali zaangażowani szczecińscy artyści z różnych kręgów sztuki. I tak oglądać możemy portrety profesora Ryszarda Wilka, śpiewaczki Sandry Klary Januszewskiej, Bartosza Wójcickiego z Pushka Studio, graficzki Marty Grabaczewskiej, fotografa Zbigniewa Wróblewskiego, grafficiarza Piotra Lumpa Pauka, rzeźbiarza Jakuba Lewińskiego, graficzki Natalii Janus-Malewskiej, Inez i Oli z zakładu ŻEŃSTWO, malarki Katarzyny Szeszyckiej. Wspólną fotografię mają malarz Jarosław Eysymont oraz filmowcy Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski.

Rafał Bajena ma nadzieję, że portretowe serie uda się powtarzać co roku. 

– Chciałbym, aby to było 10 różnych portretów. Jako organizacja „Tu Centrum.Szczecin” bardzo lubimy i wspieramy się z Minifotem. To studio portretowe, które ma renomę. Prowadzone jest już przez trzecie pokolenie. Olga nadaje całkowicie nowy wyraz temu miejscu, ma światowe doświadczenia, które zabrała ze sobą do Szczecina - podkreśla.

Przy okazji prac nad wystawą „Artyści” powstała również seria zdjęć, które Olga Iwanow wykonała w twórczych przestrzeniach artystów. Ich ekspozycja planowana jest w formie online.