W tygodniu szereg warsztatów pod okiem wykwalifikowanych prowadzących, a na zakończenie – panele dyskusyjne o kulturze i sztuce, wieczorne koncerty i przede wszystkim możliwość spotkania się z kreatywnymi twórcami. Rusza pełen atrakcji festiwal DOBRA SZTUKA!

Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej chciało wesprzeć uzdolnionych, ale jeszcze mało znanych, lokalnych artystów. Tak zrodził się pomysł festiwalu DOBRA SZTUKA!, który odbędzie się w dniach 20-25 maja br.

– Wydarzenie czerpie inspiracje z europejskich festiwali artystycznych, takich jak „Berlin Art Week”. Chcemy dać artystom z Dobrej, Szczecina czy Stargardu przestrzeń do wyjścia ze swoimi pracami i pokazania się szerszej publiczności – mówi Tomasz Szubryt z Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej.

Jak przyznaje, zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów. – Zgłosiło się bardzo dużo osób, ponad 70 artystów. Z tego grona wybraliśmy ponad 30 twórców, którzy zaprezentują się podczas pierwszej edycji festiwalu – mówi.

Na co dzień trudno spotkać ich prace w galeriach

Wszystkich artystów będzie można spotkać już w sobotę, 25 maja, na terenie gminy, w klubach i bibliotekach należących do GCKiB oraz w prywatnych przestrzeniach udostępnionych przez artystów. Wśród twórców biorących udział w festiwalu są malarze, fotografowie, rzeźbiarze, osoby zajmujące się ceramiką, biżuterią oraz wykorzystujące technikę patchworkową.

– To utalentowani ludzi, którzy nie mają okazji zaistnieć w wielkich galeriach sztuki. Ich prace są bardzo dobre, a dzięki festiwalowi więcej osób o nich usłyszy – przekonują organizatorzy DOBREJ SZTUKI!

W GCKiB w Dobrej na odwiedzających czekać będzie chociażby Agata Anna Drapała, artystka z duszą i wielkim sercem. Na co dzień zajmuje się zarządzaniem zasobami ludzkimi, ale po pracy jej pasją jest malarstwo. Maluje przede wszystkim suchymi pastelami, kredką olejną, farbami akrylowymi i używa do tego zazwyczaj swoich palców, nie pędzli, a bohaterami jej prac są głównie emocje wyrażone we współczesnym i zachwycającym oryginalnie stylu.

W wydarzeniu weźmie udział również Grzegorz Koralewski, na co dzień grafik komputerowy, który przestrzeń do ekspresji znajduje w tradycyjnym malarstwie. Od początku tworzy portrety, rozumiane jako wolna interpretacja postaci.

W Wołczkowie odwiedzić będzie można pracownię Jana Zięciaka – rzeźbiarza-samouka. Artysta tworzy różne formy rzeźbiarskie – rzeźby, płaskorzeźby, zdobienia snycerskie o tematyce sakralnej i świeckiej. Wykonane przez niego prace znajdują się w wielu kościołach województwa zachodniopomorskiego, m.in w kościele w Wolinie (płaskorzeźba Madonna Cygańska), Marianowie (figura Chrzest Chrystusa oraz świecznik pod paschał), Wojcieszynie k. Nowogardu, Wołczkowie k. Szczecina (szopka), a także w kościołach w Barzkowicach, Danowie, Gogolewie, Czarnkowie, Lestkowie i innych.

Prace i sylwetki artystów biorących udział w festiwalu zostaną zaprezentowane w I edycji albumu festiwalowego.

Sobota pod znakiem sztuki

Festiwal DOBRA SZTUKA! to nie tylko okazja do poznania twórców, ale i dzień pełen atrakcji. W sobotę, 25 maja, w ośrodkach GCKiB w Dobrej będzie się działo! W programie znalazły się występy i pokazy na scenie głównej grup teatralnych i muzyków z Polski i Niemiec, a także kreatywne dyskusje o sztuce. Będzie okazja, by porozmawiać m.in. o kondycji kultury i sztuki w regionie, ale i możliwościach i formach jej oddziaływania w przestrzeniach publicznych. O swoich przemyśleniach opowiedzą m.in. Krzysztof Kuźnicki, niezależny twórca filmowy, założyciel i członek Stowarzyszenia Kamera, czy duet Konik Studio, który tworzą Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski, twórcy autorskich filmów animowanych.

Nie zabraknie też dawki dobrej muzyki. O godz. 19:00 na scenie zagrają Konrad Słoka i zespół Chango. Muzyka Słoki to połączenie liryczności folkowych ballad i surowej rockowej energii, z kolei Chango nawiązuje do licznych tradycji muzycznych, tworząc niekonwencjonalny styl oparty na eksperymentalnym podejściu do muzyki. O godz. 20:00 scenę przejmie zespół Tragarze, tworzący na pograniczu hip-hopu, funku oraz reagge. Wstęp na koncerty bezpłatny!

Panel dyskusyjny nt. sztuki odbędzie się w bibliotece w Mierzynie w godz. 10:00-18:00, a koncerty w GCKiB w Dobrej. 

Rozgrzewka przed sobotnimi spotkaniami

Zanim 25 maja będzie można odwiedzić artystów i spędzić sobotę z dużo dawką sztuki, organizatorzy zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach. Zajęcia odbywać się będą w dniach 20-24 maja w dwóch grupach: porannej (10-14:00) oraz popołudniowej (14:00-18:00). W programie przewidziano zajęcia teatralne (w poniedziałek, 20 maja), ceramiczne (21 maja), warsztaty gry na ukulele i fotograficzne (22 i 23 maja – z rana warsztaty ukulele, po południu fotograficzne), malarskie (24 maja). Jest jeszcze kilka wolnych miejsc, zgłoszenia przyjmowane są na adres: hello@dobrasztukafestiwal.pl.

Warsztaty poprowadzi doświadczona kadra, m.in. zajęcia teatralne odbywać się będą pod okiem aktora Teatru Polskiego Piotra Bumaja, a za muzyczne odpowiadać będzie Bartłomiej Orłowski z Akukulele.

Projekt „DOBRA SZTUKA!” jest dofinansowany z Programu Współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz ze środków rezerwy celowej budżetu państwa.

Festiwal organizuje Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej, a partnerem jest Koło Gospodyń Wiejskich - LAND-FRAUENVERBAND Uecker-Randow e.V. Projekt dofinansowany jest ze środków UE z programu INTERREG VIA KPF FMP. 

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym festiwalu.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/471162942009187