Oferta PKS Szczecin opiewała na 18,4 mln zł i była o 3,5 mln zł wyższa niż założony przez ZDiTM budżet. Dlatego postępowanie zostało unieważnione, w najbliższych dniach zostanie rozpisany nowy przetarg.

Chodzi przede wszystkim o obsługę linii wyjeżdżających ze Szczecina w stronę miejscowości w gminach Kołbaskowo i Dobra: 70, 81, 83, 88, 105, 108, 121, 122, 123, 124, a także o linię 52, linie nocne: 522, 523, 530, 531, 532, 535, 536 oraz transport na żądanie i krótką linię w Podjuchach: 85, 95, 98, 99. Potrzebne do tego są 44 autobusy różnej wielkości, które mają mniej niż 17 lat.

Zbyt wysoka oferta

Od czasu, gdy ZDiTM zleca takie usługi zewnętrznemu przewoźnikami (bez udziałów miasta) zawsze wygrywa PKS Szczecin, który na miejscu ma już funkcjonującą dużą bazę. Tym razem złożona przez nich oferta – 18,4 mln zł za rok przewozów – nie została jednak zaakceptowana.

- Przetarg został unieważniony ze względu na to, że kwota zaproponowana przewyższała tę zaplanowaną przez zamawiającego. Ponowne postępowanie będzie ogłoszone jutro bądź na początku przyszłego tygodnia – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Będzie inny chętny?

Można się domyślać, że miasto oczekuje niższej oferty ze strony PKS Szczecin. Mniej prawdopodobne jest, że pojawi się inny oferent. Pierwszym przetargiem wstępnie zainteresowana była firma Aviva z Bydgoszczy, ale ostatecznie nie wzięła w nim udziału. Jak będzie teraz?

- Ciężko w tej chwili powiedzieć czy ofert będzie więcej niż w poprzednim postępowaniu, to okaże się po jego zakończeniu. Zachęcamy oczywiście wszystkie potencjalnie zainteresowane podmioty do złożenia oferty – mówi Hanna Pieczyńska.

Umowy uzupełniające

Na razie wszystkie linie wchodzące w zakres przetargu nadal obsługuje PKS. Roczna umowa z tym przewoźnikiem już dobiegła końca, ale podpisywane są umowy uzupełniające.

- Jest to standardowa w takich sytuacjach praktyka – tłumaczy Hanna Pieczyńska. - Sytuacja nie ma negatywnego wpływu na pasażerów, ciągłość przewozów jest zachowana.

Usługi przewozowe świadczone na miejskich liniach przez PKS Szczecin nie przez wszystkich są oceniane pozytywnie. Pojawiają się skargi na stan autobusów i kierowców nie znających języka polskiego.