Wojewódzki konserwator zabytków podjął decyzję, że nie dojdzie do wydobycia trumien z grobowca, który odkryto w piątkowe popołudnie w parku przy ul. Puckiej w Dąbiu. Miejsce zostało zabezpieczone, a park zostanie sprawdzony za pomocą georadaru. Przedstawiciele Rady Osiedla Dąbie nie kryją zaskoczenia decyzją konserwatora zabytków: - Ludzie mają różną fantazję, jeszcze znajdzie się ktoś, kto zrobi wykop, bo będzie chciał szukać w tych trumnach złota – martwi się Paweł Kurdziałek, przewodniczący Rady Osiedla Dąbie.

Trumny zostaną w ziemi? Konserwator zabytków: "Trumny nie stanowią zabytku archeologicznego"

Do odkrycia doszło przez przypadek w piątkowe popołudnie, kiedy w dziurze utknęła noga bawiącego się dziecka. Po odkopaniu ziemi okazało się, że jest to grobowiec z dawnego cmentarza, a w środku znajdują się dwie trumny. Miejsce zostało zabezpieczone przez straż miejską, a dzisiaj odbyła się wizja lokalna. Jej wnioski mogą zaskakiwać.

- Przedstawiciel wojewódzkiego konserwatora zabytków stwierdził, że trumny nie stanowią zabytku archeologicznego. Nie ma więc podstaw do tego, by je wydobywać, przenosić, czy tym bardziej sprawdzać zawartość. Zapadła jednocześnie decyzja o konieczności zabezpieczenia krypty. Przy sposobie zabezpieczenia niezbędna będzie konsultacja z konstruktorem – mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. - Jednocześnie konserwatorzy zabytków zalecili, by ze względów bezpieczeństwa poruszać się głównymi, wyznaczonymi alejkami. W najbliższym czasie park sprawdzony zostanie przy pomocy georadaru. Badania określą, czy znajdują się jeszcze jakieś miejsca, które wymagają zabezpieczenia – dodaje Kus.

Próbowaliśmy poprosić o komentarz Ewę Stanecką, wojewódzkiego konserwatora zabytków: - Proszę pytania kierować przez centrum prasowe wojewody – usłyszeliśmy.

Pytania zostały przesłane zgodnie z sugestią. Obecnie czekamy na odpowiedź.

"To nie jest komfortowe wiedzieć, że pod ziemią są dobrze zakonserwowane trumny z ciałami"

Decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków Ewy Staneckiej nie spodobała się Radzie Osiedla Dąbie.

- Lepiej jakby te trumny zostały zabrane – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Paweł Kurdziałek, przewodniczący RO Dąbie. - Chcielibyśmy zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Tam jest siłownia pod chmurką, plac zabaw, szlak spacerowy. To nie jest komfortowe wiedzieć, że pod ziemią są dobrze zakonserwowane trumny z ciałami. Ludzie mają różne fantazje, jeszcze znajdzie się ktoś, kto zrobi wykop, bo będzie chciał w tych trumnach szukać złota – dodaje Kurdziałek.

Jaka może być wartość historyczna znaleziska w Dąbiu? Kto może spoczywać w odnalezionym grobowcu? Jak mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Tomasz Wieczorek, przewodnik i znawca historii Szczecina, wszystko wskazuje na to, że w odkrytym grobowcu pochowano osoby bardzo ważne i wpływowe.

- Niewątpliwie mamy tu do czynienia z pochówkiem ważniejszej osobistości. Wynika to z sarkofagu czy samego grobowca, bo w tamtym czasie nie każdy miał możliwość pochówku w tak przygotowanym miejscu – mówi Tomasz Wieczorek.

Do tematu będziemy jeszcze wracać.