Budowa węzła Łękno opóźniona jest już o ponad 10 miesięcy. Najnowsze deklaracje wykonawcy mówią, że na koniec września w pełni przejezdna będzie al. Wojska Polskiego, a na koniec października będzie można korzystać z nowego fragmentu trasy średnicowej, od skrzyżowania z ul. Arkońską do al. Wojska Polskiego.

 

Temat węzła Łekno pojawił się na wtorkowej sesji Rady Miasta. Opozycyjni radni Prawa i Sprawiedliwości dopytywali o opóźnienia przy realizacji tej inwestycji i dociekali, czy nie ma zagrożenia utraty dofinansowania unijnego. Urzędnicy uspokajają, że taki scenariusz nie wchodzi w grę. Inwestycja ma być zakończona w tym roku. Ale miasto na razie nie podpisało jeszcze z wykonawcą aneksu do umowy.

– Powiedzmy, że miasto ma swoją taktykę. Mówiąc obrazowo, wykonawca jest teraz poza terminem umownym i wiadomo co z tego wynika. Wzmacnia to pozycję negocjacyjną miasta. Oczekujemy od wykonawcy spełnienia deklaracji. Czyli zapewnienia pełnej przejezdności al. Wojska Polskiego, łącznie z tramwajem, do końca września, a także otwarcia trasy średnicowej na koniec października. Zobaczymy, czy to się ziści. Patrząc na tempo prowadzonych obecnie prac, jest na to duża szansa – mówił Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Wykonawcą węzła Łękno jest konsorcjum firm: Rover Infraestructuras S.A. i Roverpol Sp. z o. o. To podmiot, który równolegle realizuje w Szczecinie dwie inne duże inwestycje. One też są już opóźnione. Węzeł Granitowa ma być gotowy do końca roku (mogą pozostać prace, które jednak nie będą wpływały na ruch). Dłużej mieszkańcy poczekają na zakończenie prac na al. Jana Pawła II. Według aktualnych deklaracji ma to nastąpić wiosną 2022 r.