Po wielu latach budowa 104-metrowego wieżowca powoli zbliża się do finału. Zakończenie budowy Hanza Tower zaplanowane jest na koniec marca 2021, następnie trwać będą odbiory techniczne i administracyjne. – Planujemy wydać klucze do apartamentów do końca maja 2021 – informuje Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction S.A. Podpisanie aktów notarialnych mieszkań i garaży może nastąpić nieco później.


Hanza Tower na finiszu, ale z kolejnym opóźnieniem

Budowa Hanza Tower rozpoczęła się w 2011 roku, jednak przez wiele lat lat plau budowy nic się nie działo. Inwestycja wielokrotnie zmieniała ostateczne terminy oddania do użytku. Korektom ulegała też funkcja wieżowca. Raz więcej miało być miejsca dla handlu, innym razem powierzchni biurowej. Ostatecznie Hanza Tower w dominującej funkcji będzie nowoczesnym apartamentowcem z częścią handlową na niższych kondygnacjach.

Kolejny raz termin zakończenia prac uległ zmianie. Według inwestora J.W. Construction prace mają zakończyć się pod koniec marca, a klucze do apartamentów rozdane zostaną najpóźniej do 31 maja 2021.

– Dokładamy wszelkich starań, aby prace budowlane zakończyły się jak najszybciej, ale pandemia bardzo nam to utrudnia. Nie wystarczy jednak zakończyć budowy, by rozpocząć podpisywanie aktów notarialnych. Musimy jeszcze po jej zakończeniu uzyskać odbiory techniczne, decyzje administracyjne, takie jak na przykład decyzja na użytkowanie. Planujemy wydać klucze do apartamentów do końca maja 2021, a akty notarialne podpisać do lipca 2021 – mówi w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.

Zawartych zostało blisko 500 umów.

404 miejsca parkingowe. „W pobliżu inwestycji są publiczne lub prywatne parkingi”

Akty notarialne apartamentów do mieszkańców wieżowca trafią w lipcu, a akty na garaże dopiero w grudniu. Według J.W Construction nie oznacza to jednak, że właściciele apartamentów pozostaną bez gwarancji miejsc parkingowych.

– Podpisanie aktów notarialnych na garaże może nastąpić w terminie do 30.12.2021. Wynika to z kwestii administracyjnych i prawnych. Garaż stanowić będzie lokal niemieszkalny, który musi zostać wyodrębniony do oddzielnej księgi wieczystej. Aktualnie na wpis w sądzie oczekuje się minimum trzy, cztery miesiące. Jest to standardowa procedura. Mieszkańcy, którzy kupili czy kupią miejsca garażowe, będą parkowali w hali pod budynkiem, gdzie będą 404 miejsca. Ponadto zapewniliśmy duże zaplecze miejsc rowerowych dostępnych dla mieszkańców oraz miejsc na jednoślady. Do Hanza Tower, dzięki położeniu przy al. Wyzwolenia, jest dogodny dojazd środkami komunikacji miejskiej z każdej strony miasta a ponadto w pobliżu inwestycji są publiczne lub prywatne parkingi – informuje Ostrowska.

Przedstawicielka Hanza Tower nie informuje jeszcze, jakim firmom wynajęto powierzchnie handlowe. Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, trwają rozmowy, a część lokali została sprzedana inwestorom, którzy będą wynajmować je zainteresowanym podmiotom.