To jeden z najbardziej zasłużonych władców Księstwa Pomorskiego. W tym roku, dokładnie 5 października, mija 500 lat od śmierci Bogusława X Wielkiego. Z tej okazji już jutro Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na specjalny wykład poświęcony wybitnemu władcy z dynastii Gryfitów. Wydarzenie zainauguruje oficjalnie obchody Roku Bogusława X Wielkiego.

– Rocznice są dla nas okazją do poszerzania i popularyzowania wiedzy o Gryfitach. W tym roku mija pięćset lat od śmierci Bogusława X, a w 2024 r. przypada 570. rocznica jego urodzin, dlatego w tym czasie nasze wydarzenia i działania skupione są wokół tej postaci – wyjaśnia Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Ważnymi elementami obchodów Roku Bogusława X Wielkiego będą dwie międzynarodowe konferencje naukowe, które możemy zorganizować dzięki dofinansowaniu z UE.

Spotkania i koncert

W rocznicę śmierci księcia, 5 października (o godz. 18:00), rozpocznie się wykład inauguracyjny „Książę Bogusław jako twórca nowożytnego państwa pomorskiego – rycerz, gospodarz, polityk”, który wygłosi profesor Radosław Gaziński z Uniwersytetu Szczecińskiego, znawca historii nowożytnej Pomorza. Spotkanie uświetni koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Duo Agion. Wstęp tylko na zaproszenia (osoby zainteresowane dziejami Gryfitów mogą ubiegać się o nie mailowo pod adresem zamek@zamek.szczecin.pl).

Z kolei 26 października o godz. 17:00 Zamek zaplanował spotkanie promujące pierwszy przekład na język polski pierwszego dramatu nowołacińskiego powstałego w Szczecinie pt. „Tragikomedia o wyprawie do Jerozolimy Najjaśniejszego Księcia Pomorskiego” z 1501 roku, autorstwa Johanna Kitschera. W programie jest rozmowa z prof. Elwirą Buszewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorką przekładu i opracowania krytycznego publikacji (wstępu i przypisów), a także czytanie fragmentów sztuki przez aktorów szczecińskich scen. Tragikomedia została wydana wspólnie przez Zamek Książąt Pomorskich i Książnicę Pomorską. Bezpłatne wejściówki na jej zamkową premierę będą do odbioru w kasie Zamku na godzinę przed wydarzeniem.

Najbardziej zasłużony władca

Bogusław X Wielki (1454-1523) to jeden z najbardziej zasłużonych władców Księstwa Pomorskiego. Jego życie i dokonania na przestrzeni wieków stały się źródłem zainteresowania najpierw kronikarzy, a później uczonych, badaczy, a nawet powieściopisarzy. Przez cały okres panowania prowadził błyskotliwą i zręczną politykę zarówno wewnętrzną, jak i zagraniczną. Jego małżeństwo z Anną Jagiellonką, córką króla polskiego Kazimierza IV Jagiellończyka, uchodzi za najbardziej udany mariaż w historii dynastii, a wesele tej książęcej pary za najsłynniejszy ślub na szczecińskim zamku.

Czwartkowy wykład oficjalnie zainaiuguruje obchody Roku Bogusława X Wielkiego, choć działania skupione wokół postaci księcia Zamek Książąt Pomorskich prowadzi już od początku 2023 r. Odbyły się m.in. widowiska i imprezy plenerowe (zamkowa majówka była w tym roku „Majówką u księcia Bogusława”), organizowane są spacery, oprowadzania i spotkania historyczne. Na Dużym Dziedzińcu nadal oglądać można wystawę plenerową „Bogusław X zwany Wielkim”, która prezentuje najciekawsze i najważniejsze fakty z życia księcia – biografię, wyznawane idee, działania polityczne, a także relacje z innymi postaciami historycznymi.

Zamek wydał również kolejny folder z serii, która w krótkiej formie popularyzuje historię dynastii Gryfitów i ich głównej rezydencji – tym razem to „Bogusław X Wielki (1454 – 1523) i jego czasy”. Przygotowuje również do druku dwie duże publikacje – polski przekład „Inwentarza spuścizny Bogusława X Wielkiego” oraz biografię tego księcia autorstwa prof. Edwarda Rymara, historyka mediewisty, znawcy dziejów Księstwa Pomorskiego. Wkrótce miłośnicy historii będą mogli wysłuchać serii podcastów z udziałem badaczy ze Szczecina i innych polskich ośrodków. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie wystawa czasowa, którą Zamek zaprezentuje publiczności po zakończeniu trwającej modernizacji. Tematycznie w całości poświęcona będzie postaci księcia, życiu jego dworu oraz kulturze i sztuce Pomorza i Europy z przełomu XIV-XV wieku.