Oskar Zięta, Filip Springer, Marcin Masecki i Laura Mvula - to m.in. ci twórcy będą gośćmi Music.Design.Form Festival. W programie drugiej edycji tego wydarzenia zaplanowano występy muzyczne, wystawy, warsztaty, spektakle, wykłady, a także dyskusję z ciekawymi panelistami. W tym roku festiwal potrwa od 13 do 15 września. Bilety są nadal w sprzedaży.
Tajemnicza audioluminescencja
Tegoroczna edycja MDF, to na pewno kolejna okazja do zakosztowania nieprzeciętnych wrażeń. Jak informują organizatorzy, „będzie nami kierowała tajemnicza audioluminescencja. Główną rolę odegrają dźwięk i światło, które potraktujemy dosłownie, jako materiał artystyczny, ale też metaforycznie – jako kierunek działania”. To, co łączy poprzednią edycję z tą zbliżającą się to m.in. udział kolektywu panGenerator. Spotkanie z nim otworzy całe wydarzenie i wówczas poznamy tajniki procesu twórczego, którym się posługują jego członkowie (13 września, godz. 17:00.) W sobotę i w niedzielę (14-15 września) zostaną zaś przeprowadzone warsztaty pod hasłem „Bity i fotony”.
Autor stołka przyszłości
Jeszcze w piątek w Sali Kameralnej Filharmonii odbędzie się dyskusja pod hasłem „Światło i miasto” (poprowadzona przez Filipa Springera) oraz zostanie otwarta wystawa Oskara Zięty „Crystals” (Poziom.4). Jej autor, to architekt, projektant i innowator, absolwent architektury na Politechnice Szczecińskiej. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród z dziedziny designu i autor technologii deformacji metalu za pomocą ciśnienia wewnętrznego – FiDU. Stosując ją, stworzył kolekcję unikatowych mebli, a jego stołek PLOPP (Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem) to „ikona designu” z 2008 roku, prezentowana w wielu muzeach świata jako stołek przyszłości (trafiła też do stałej kolekcji Centre Pompidou w Paryżu jako jedno z dwunastu krzeseł, które zmieniły współczesny design). Dzieła Zięty w Szczecinie zobaczymy po raz pierwszy.
Parking wypełniony muzyką
Z najwyższego poziomu będzie można zejść później aż do podziemi, dokładnie na podziemny parking samochodowy. W piątek, 13 września, pojazdów tam nie będzie, ponieważ wystąpi tam A_GIM, czyli Agim Dżeljilji - jeden z najbardziej cenionych producentów muzyki elektronicznej w Polsce. Od 2004 roku z grupą Őszibarack wydał cztery albumy, ale nagrywa też solo i właśnie utwory z EP-ki „Votulia” zaprezentuje w Szczecinie z towarzyszeniem Klarka, czyli Kamila Durskiego.
Ten bogaty w atrakcje dzień zakończy afterparty „Przekrój prosi do tańca!”, w holu Filharmonii, a rolę elektronicznego wodzireja spełni Bartosz Weber (muzyk znany z grup Baaba i Mitch&Mitch).
Jazz i muzyka Händla
Każdy występ muzyczny będzie miał wyjątkową oprawę sceniczną. Tak będzie na pewno 14 września, kiedy o 21.00 zagra zespół Kwadrofonik (wykonując premierowo najnowszy program „Utricht”) oraz o 22.00, kiedy usłyszymy „Muzykę ogni sztucznych” Georga Friedricha Händla w nowym, jazzowym opracowaniu Marcina Maseckiego. Pianista ten zagra wraz z Jerzym Rogiewiczem (perkusja) i Piotrem Domagalskim (kontrabas) współtworzącymi jego trio. Wykonaniu kompozycji Händla towarzyszyć będą wizualne pokazy, dzięki którym te kompozycje dosłownie rozbłysną w holu Filharmonii, nad głowami artystów i publiczności.
W niedzielę (15 września) Paweł Kula w Sali Kameralnej trzykrotnie (godz. 10.00, 11.30 i 13.00) zaprezentuje pokaz zatytułowany „Szkiełko i oko”, podczas którego okaże się, czy oczami też można... fotografować. Aby w nich uczestniczyć należy odebrać bezpłatne wejściówki.
Neo-soulowa gwiazda na finał
Finał MDF, to występ Laury Mvuli, która wystąpi w niedzielę o godz. 19.00. Światowe uznanie przyniósł tej wokalistce debiutancki album „Sing to the Moon” (wydany w 2013 roku). Kiedy wydała swój kolejny krążek „The Dreaming Room” dużą popularność osiągnął, promujący płytę singiel „Overcome”, w nagraniu którego wziął udział Nile Rodgers. Artystka przyjedzie do Szczecina z Troyem Millerem, który będzie dyrygował muzykami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii, publiczność może spodziewać się widowiska, podczas którego światło będzie pogłębiało doznania odbiorców.
W trakcie trwania festiwalu, codziennie od godziny 20.50, będą się odbywały pokazy iluminacji budynku Filharmonii, przygotowane przez Dorotę Kołodziejczyk i Bartosza Wójcickiego, czyli Pushka Studio. Informacje o pełnym programie MUSIC.DESIGN.FORM_Festival_2019 i biletach można znaleźć na stronie https://mdf.filharmonia.szczecin.pl/pl. Wejsciówki na bezpłatne punkty programu będą dystrybuowane od 3 września.
Komentarze
2