Zestawy przeciwlotnicze Zwilingsockel 36 były elementem wyposażenia niemieckich dywizji piechoty atakujących Polskę we wrześniu 1939 r. Montowane były m.in. na terenowych samochodach marki Stoewer, który produkowano w Szczecinie. Podstawę takiego zestawu przeciwlotniczego wydobyto niedawno z dna toru wodnego.

– Wyjątkowy eksponat. Nie ma takiego drugiego w Polsce – podkreśla Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Wyposażenie z czasów niemieckiej agresji

Tam docelowo trafi to znalezisko, ale najpierw zostało zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej. Zestaw przeciwlotniczy Zwilingsockel 36 pokazano w pełnej okazałości. Odnalezioną podstawę oczyszczono i zakonserwowano, a później uzupełniono zestaw o karabiny maszynowe MG34 i przeznaczoną właśnie do niego skrzynkę amunicyjną.

– Przedmiot ten idealnie wpisuje się w tematykę 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas niemieckiej agresji na Polskę każda dywizja piechoty Wehrmachtu wyposażona była w 75 sztuk tego oręża. Użytkowano go też podczas wszystkich innych kampanii Blitzkriegu – mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

„Niewiele z nich się zachowało”

Zestawy przeciwlotnicze Zwillingsockel 36 montowano np. na specjalnych jednoosiowych przyczepkach MG-Wagen 36, które były ciągnięte przez konie. Stawały się także elementem wyposażenia samochodów terenowych Stoewer R200 Spezial, o czym świadczą zdjęcia z kampanii rosyjskiej w 1941 r. Były używane przede wszystkim do zabezpieczenia kolumn piechoty podczas nalotów.

– Takie zestawy przeciwlotnicze produkowano do 1940 r. Niewiele z nich się zachowało, bo po prostu się zużywały. Tym ciekawsze jest to znalezisko, świadczące, że prawdopodobnie w 1945 r. strzelano z niego w okolicach Szczecina – mówi Łukasz Gładysiak.

Ponad 100 ton historycznych znalezisk

Podczas prac związanych z pogłębieniem toru wodnego odnaleziono już ponad 100 ton historycznych elementów. Niedawno wydobyto łuskę pochodzącą z krążownika „Lützow”, z datą – 1939. Wśród najcenniejszych znalezisk należy też wymienić średniowieczny miecz i unikatowe zabytki techniki militarnej: zbiornik paliwa wyprodukowany w Szczecinie dla Kriegs-Fisch-Kutter i podstawę podwójnego działa przeciwlotniczego montowanego na okrętach podwodnych.

Militaria będą eksponowane w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegi, miecz zostanie w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Pozyskiwanie zabytków z dna toru wodnego jest możliwe dzięki współpracy Urzędu Morskiego w Szczecinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Muzeum Narodowego w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ: Unikatowe w skali Europy znalezisko wydobyto z dna Odry. Może mieć nawet 800 lat! [foto]