Średniowieczny miecz wydobyto z dna Odry. Jest on zachowany niemal w całości, w dodatku tkwi we fragmencie skórzano-drewnianej pochwy. – To znalezisko unikatowe w skali Europy, a być może również całego świata – cieszą się szczecińscy muzealnicy.

Średniowieczny miecz wydobyto podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Spoczywał na dnie Odry, na wysokości Stołczyna. Znaleziska dokonano w marcu, teraz pochwaliło się nim Muzeum Narodowe w Szczecinie.

W Europie takie egzemplarze można policzyć na palcach jednej ręki

Wstępne oględziny pozwoliły oszacować, że miecz najprawdopodobniej pochodzi z lat 1170-1330. Ma 108 cm długości. Posiada tylko drobne ubytki, odłamany czubek i niewielką część sztychu. Unikatowego charakteru nadaje znalezisku zachowany fragment pochwy. Średniowieczne miecze zachowane wraz z pochwą są bowiem odnajdywane bardzo rzadko, w Europie są najprawdopodobniej tylko dwa takie egzemplarze.

– Zwykle skórzane pochwy ulegają zniszczeniu. W tym przypadku miecz znajdował się jednak w środowisku sprzyjającym jej zachowaniu. Pozwoli to nam przeprowadzić dokładne badania dotyczące gatunków użytych materiałów i detali konstrukcji pochwy, co do tej pory było słabo rozpoznane ze względu na niedostatek innych źródeł bezpośrednich – tłumaczy dr hab. Anna Kowalska – kustosz z Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Unikatowym znaleziskiem zająć ma się zespół badaczy z całej Polski. Celem interdyscyplinarnego projektu będzie odkrycie wszystkich tajemnic, które kryje kilkusetletni miecz. Poznać mamy nie tylko jego pochodzenie i dokładniejszą datę powstania, ale również wiele innych ciekawostek. Badacze planują np. zrekonstruować strój z epoki, któremu towarzyszyły takie miecze i zgłębić ówczesne techniki władania tym orężem.

Ponad 100 ton zabytków z dna toru wodnego

Pozyskanie nowego zabytku było możliwe dzięki współpracy Urzędu Morskiego w Szczecinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Muzeum Narodowego w Szczecinie. Podczas prac związanych z pogłębieniem toru wodnego odnaleziono już ponad 100 ton historycznych elementów. Część z nich trafiła do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Do najcenniejszych znalezisk należą zaprezentowane niedawno: zbiornik paliwa wyprodukowany w Szczecinie dla Kriegs-Fisch-Kutter i podstawa podwójnego działa przeciwlotniczego montowanego na okrętach podwodnych.