To będą dwa bardzo szczególne wieczory! Już 18 maja w Willi Lentza zaplanowano koncert zatytułowany „Immortal Bach” z udziałem saksofonistów z Niderlandów i Portugalii. Osiem dni później wystąpią tu wirtuoz akordeonu João Barradas oraz Baltic Neopolis Orchestra wraz Emanuelem Salvadorem. W ich wykonaniu usłyszymy utwory portugalskich kompozytorów, m.in. Joly’ego Bragi Santosa i Luísa Tinoca. Oba wydarzenia są częścią cyklu Willa Portugalia.

Znakomity pedagog i saksofonista z Amsterdamu

Koncert pod hasłem „Immortal Bach” („Nieśmiertelny Bach”) organizowany jest w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. Czwartkowy wieczór w Willi Lentza swoim występem uświetni światowej sławy niderlandzki saksofonista Henk van Twillert, absolwent amsterdamskiego Konserwatorium Sweelinck Conservatorium (klasa Eda Bogaarda). To muzyk, który jest współtwórcą (z Bartem Kokiem) renomowanego Amsterdam Saxophone Quartet. Jest też autorem dysertacji „Transkrypcja i interpretacja suit wiolonczelowych Bacha na saksofon barytonowy”, a także twórcą i odtwórcą własnych piosenek zebranych na albumie „New York” (w nagraniach tych zaprezentował się także jako wokalista). Poza tym prowadzi kursy mistrzowskie i koncerty, upowszechniając m.in. swój specjalny, bardzo ceniony, program muzyczny dla dzieci pt. „Gwiazdy przyszłości”.

Słynne utwory Bacha 

Na scenie pojawi się także zespół Vento Do Norte, złożony ze studentów Superior School of Music and Performing Arts (ESMAE – Porto). Oprócz Henka van Twillerta, jego dyrektora artystycznego, który zagra na saksofonach sopranowym i barytonowym, usłyszymy Nuno Ramosa (saksofon sopranowy), Sarę Pais i Lucasa Ramosa (saksofony altowe), Rui Silvę i Raquel Castro (saksofony tenorowe), Gonçalo Silvę (saksofon barytonowy), Euegenio Silvę (saksofon basowy). Poza tym zobaczymy też Baritone Barocque Coillective, utworzony przez wszystkich saksofonistów występujących na scenie Willi Lentza. 

W programie koncertu znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha (m.in. Partita N°2”, BWV 1004 – Chaconne) i jego syna Jana Christiana, a także kompozycja norweskiego twórcy Knuta Nystedta „Immortal Bach Based on Komm, süßer Tod”, której kanwą jest słynna kantata dorobku tego genialnego niemieckiego kompozytora. Koncert jest częścią programu „Willa Portugalia”, który promuje kulturę portugalską w Szczecinie. 

Trochę historii i akordeonowa wirtuozeria

26 maja nastąpi kontynuacja tego cyklu. Na początek wieczoru zaplanowano „Rejs po Luzytanii. Ze złotych kart Portugalii”. Tak zatytułowany multimedialny wykład Tatiany Hołowni będzie okazją do poznania ciekawych, ale mało znanych fragmentów historii tego kraju (początek o godz. 17.00). 

Dwie godziny później rozpocznie się koncert, podczas którego João Barradas (akordeonista), Baltic Neopolis Orchestra i Emanuel Salvador (jako dyrygent) zaproponują słuchaczom m.in. utwory portugalskich kompozytorów. Zabrzmią dzieła Joly’ego Bragi Santosa „Concerto” oraz Luísa Tinoca „Ends Meet”. 

Szczególnie interesującym punktem całego programu będzie Koncert nr 4 A-dur, BWV 1055 Johanna Sebastiana Bacha na klawesyn i orkiestrę smyczkową, który João Barradas zaaranżował na akordeon i orkiestrę smyczkową. Ten portugalski muzyk jest laureatem prestiżowych konkursów, takich jak np.: World Accordion Trophy (CMA), Coupe Mondiale of Accordion (CIA), International Castelfidardo Contest i Okud Istra International. Jego album „Directions”(wydany przez nowojorską wytwórnię Inner Circle Music) magazyn

„Downbeat” ogłosił najlepszą płytą roku. 

BNO w roku jubileuszu

Baltic Neopolis Orchestra to zespół, który występował w wielu prestiżowych salach krajów europejskich, a także na Filipinach, w Japonii, Kambodży, Laosie, Malezji i Singapurze. Ma także na koncie nagrania płytowe, a najnowszy, tegoroczny album „Polish Concerti vol. 1” jest wydawnictwem jubileuszowym z okazji 15-lecia orkiestry. Na płycie znalazły się wykonania premierowych kompozycji młodych i bardzo cenionych, polskich twórców. 

Emanuel Salvador to skrzypek, który występował w charakterze solisty, kameralisty i koncertmistrza m.in. w Chinach, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kazachstanie, Meksyku, Niemczech, Włoszech czy Turcji. Od 2005 przez 10 lat był koncertmistrzem portugalskiej Orquestra do Norte, następnie związał się z Baltic Neopolis Orchestra, jako solista, a także dyrygent.

Bilety na oba wieczory są dostępne na stronie: https://bilety.willa-lentza.pl/.