10 kwietnia weszła w życie uchwała Rady Miasta nadająca bezimiennemu wcześniej placowi między jezdniami al. Papieża Jana Pawła II imię Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Już wcześniej rozpoczęła się przebudowa tego miejsca. Ma tu powstać przyjazna mieszkańcom przestrzeń przeznaczona m.in. na organizację imprez plenerowych.
Wcześniej, przez blisko 70 lat, nad tym placem górował Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Decyzją Rady Miasta zdemontowano go w listopadzie 2017 r. Magistrat zdecydował wtedy o rozpisaniu konkursu architektonicznego na rewitalizację tego miejsca. Wygrała koncepcja pracowni Archaid. Jej realizację rozpoczęła w marcu spółka Granit.
Został szpaler lip
Na placu budowy w całości zerwano już nierówną nawierzchnię. Trwają prace ziemne. Lipy, które zostaną zachowane, doraźnie zabezpieczono przed zniszczeniem przez ciężki sprzęt. Nieco zwężono jezdnie al. Papieża Jana Pawła II, ale większych utrudnień dla kierowców nie będzie. Prace mają zostać zakończone do 30 czerwca, Ich koszt to 3 mln zł.
Plac po przebudowie ma być przyjazną przestrzenią dla mieszkańców, którą łatwo będzie można zaaranżować na okolicznościowe wydarzenia ze straganami i plenerową sceną. Nawierzchnia zostanie dopasowana do tej istniejącej obecnie na placu Lotników. Z boku zaplanowano kilkupoziomowe siedziska z zieleńcami z roślinami ozdobnymi. Będzie miejsce na bezkolizyjną drogę rowerową. Jednym z priorytetów było też udrożnienie „Złotego Szlaku”, czyli traktu prowadzącego od Zamku Książąt Pomorskich w kierunku Jasnych Błoni.
Nowy patron
O nadaniu temu placowi im. Pawła Adamowicza, Rada Miasta zdecydowała na sesji w lutym, głosami Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych. Ta decyzja nie spodobała się części mieszkańców, którzy m.in. wyrażali swój sprzeciw na facebookowej grupie (polubiło ją 1,9 tys. osób) założonej przez Dariusza Mateckiego, radnego z klubu Prawa i Sprawiedliwości. 26 marca uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Weszła w życie po 14 dniach (nie uwzględnia się dnia jej ogłoszenia), czyli 10 kwietnia.
Zobacz też:
Komentarze
48