Planowana ulica będzie przedłużeniem przebudowanej ul. Szafera w kierunku ul. Sosabowskiego, równolegle do ul. Szerokiej. Miasto gotowe jest do ogłoszenia przetargu na wykonawcę prac budowlanych.

„Przetarg na kontynuację przebudowy ul. Szafera (przez wielu nazywany ul. Nowoszeroką) wysłany do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej! Kilka dni na niezbędne formalności i będzie w pełni dostępny. Kolejna inwestycja, która w tym rejonie zmieni bardzo wiele. Działamy” – napisał prezydent Piotr Krzystek na Facebooku.

„Piątki” i „siódemki” pojadą do Netto Areny

Podczas przebudowy ul. Szafera, na nowym rondzie Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ (skrzyżowanie z Romera) wybudowano zjazd, który urywa się po zaledwie kilkunastu metrach. To zalążek nowej ulicy, która poprowadzi równolegle do ul. Szerokiej, w kierunku ul. Żołnierskiej, a później połączy się z ul. Sosabowskiego.

Częścią planowanej ulicy będzie torowisko, które połączy ul. Żołnierską z pętlą przy ul. Szafera. W czasie prac pętla na Krzekowie zostanie zlikwidowana, a w jej miejscu powstanie nowy układ drogowy. Projektowane torowisko będzie miało też krótkie wprowadzenie od Żołnierskiej w kierunku Sosabowskiego.

W przyszłości bowiem planowana jest budowa linii tramwajowej pomiędzy Turzynem i Krzekowem (Krzywoustego - 26 Kwietnia – Taczaka – Sosabowskiego lub Krzywoustego – 26 Kwietnia – Santocka – Derdowskiego – Taczaka – Sosabowskiego).

Koszty szacowane na blisko 100 mln zł

Część drogowa budowy nowej ulicy (do Romera do Sosabowskiego) zostanie dofinansowana w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład kwotą 56,5 mln zł. Łączne koszty realizacji całej inwestycji (wraz z torowiskiem) szacowane są obecnie na 98,7 mln zł.. Nowy fragment ulicy ma być gotowy w 2025 r.

Projekt przygotowało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego SA z Gdańska, a jego aktualizacją zajęła się szczecińska Pracownia Projektowa Macieja Sochanowskiego. Ten sam podmiot będzie później sprawować funkcję inżyniera kontraktu.