Przepięknie odrestaurowana historyczna klatka schodowa to jedna z wizytówek Grand Focus Hotel, który od blisko roku działa w zmodernizowanych kamienicach na rogu pl. Zawiszy Czarnego i ul. 3 Maja. Niedawno szczeciński hotel zwyciężył w głosowaniu czytelników w ramach plebiscytu branżowego czasopisma „Hotelarz”.

– „Hotel z Pomysłem” jest prestiżowym konkursem organizowanym przez miesięcznik „Hotelarz”, najstarsze (wydawane od 1962 roku) i najpopularniejsze czasopismo sektora branży hotelarskiej w Polsce. Ideą konkursu jest przedstawienie ciekawych rozwiązań architektonicznych, które realizują pomysły o dużych walorach estetycznych oraz użytkowych. W założeniu jest również promowanie inicjatyw architektonicznych i designerskich – wyjaśnia Łukasz Płoszyński, wiceprezes zarządu Focus Hotels S.A.

Głosy czytelników i opinie ekspertów

Szczeciński Grand Focus Hotel wygrał w kategorii „Laureat Czytelników”, uzyskując ponad 4,6 tys. głosów. Docenili go również eksperci. W głównym głosowaniu kapituły, składającej się z 30 branżowych ekspertów, zajął 6. miejsce. Na łamach „Hotelarza” nie brakowało pozytywnych opinii.

„Bardzo ciekawa aranżacja starej i mocno zaniedbanej kamienicy w zupełnie nowej odsłonie. Nowy Jork w centrum Szczecina prezentuje się bardzo okazale. Ciekawe wnętrza, niebanalne połączenie klasyki i nowoczesności” – oceniła Anita Bajdalska, manager SPA.

„Piękna architektura budynku połączona z klimatem nowojorskich, nowoczesnych apartamentów. Styl i elegancja” – dodawała Małgorzata Morek z Hiltona.

„Dzięki tej nieruchomości wpisujemy się w historię naszego miasta”

Czterogwiazdkowy Grand Focus Hotel działa w dwóch połączonych ze sobą kamienicach. Historyczny charakter odzyskały przede wszystkim elementy narożnej kamienicy Dohrna z XIX wieku. Ze szczególną pieczołowitością odrestaurowano historyczne wrota (zadania podjęła się Stolarnia Malinowscy) i klatkę schodową. Sąsiedni budynek zyskał natomiast nowoczesną, ciemną elewację. Autorem projektu architektonicznego była szczecińska firma IDS Architekci, a o wystrój wnętrz zadbało Studio Virgo Edgar Kaszubski.

– Jest nam bardzo miło, że została zauważona hybrydowa architektura budynku, łącząca historię z międzynarodową nowoczesnością – mówi Marek Kwiatkowski, prezes spółki Zawiszy Office Center, która zainwestowała w przebudowę historycznych budynków, korzystając ze środków pożyczki na finansowanie Projektów Miejskich JEREMIE – Tego typu realizacje to zawsze wyzwania. Pracujemy w budynku, który budowany był w innej epoce i dostępnymi wówczas technologiami. Kamienice, kryją też swoje tajemnice, na które trzeba indywidualne reagować. Dzisiaj, analizując proces prac, jesteśmy zadowoleni z końcowego efektu. Miło nam, że dzięki tej nieruchomości wpisujemy się w historię naszego miasta.

Pomysł na biura zmieniono w hotel. „Podjęliśmy bardzo dobrą decyzję”

Nazwa spółki odpowiadającej za inwestycję – Zawiszy Office Center – nie jest przypadkowa. Pierwotnie planowano bowiem, by w zmodernizowanych kamienicach powstały biura. Ostatecznie jednak koncepcja uległa modyfikacji.

– Zmianę planów spowodował m.in. brak parkingu w tamtym czasie. Duży wpływ miał również fakt, że zgłosił się do nas najemca – Focus Hotels S.A. Naszym zdaniem podjęliśmy bardzo dobrą decyzję. Wystarczy zobaczyć, ilu gości można tam dzisiaj spotkać – podkreśla Marek Kwiatkowski.

– Dokładnego obłożenia hotelu nie zdradzę, ale powiem, że życzylibyśmy sobie, aby każdy nasz kolejny hotel cieszył się takim samym wzięciem od początku działalności – dodaje Łukasz Płoszyński.

Grand Focus Hotel Szczecin oferuje 89 pokoi, w tym 7 luksusowych apartamentów. Jego częścią jest zaplecze konferencyjne z 4 salami o łącznej powierzchni 250 m2.