Koncert zespołów Lady Pank i Kolaboranci, „premierowy pokaz oświetlenia Centrum Dialogu Przełomy”, wycieczki po terenach stoczni czy otwarcie wystawy rysunków Arkadiusza Gacparskiego. W taki sposób w Szczecinie uczcimy 34. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Obchody rozpoczną się już w środę, 27 sierpnia. Tego i następnego dnia (28 sierpnia) odbędą się spacery edukacyjne po terenie dawnej Stoczni im. Adolfa Warskiego. Wycieczki zaplanowano na godz. 11:00. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem mateusz.lipko@ipn.gov.pl lub pod numerem telefonu 91 3129429.

W piątek, 29 sierpnia, działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981 – 1989 zostaną wręczone odznaczenia państwowe. Uroczystość będzie miała miejsce w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego o godz. 12:00. Wstęp tylko za okazaniem zaproszenia.

Natomiast tego samego dnia o 17:00 każdy chętny będzie mógł przybyć do szczecińskiego oddziału IPN, w którego siedzibie przy ul. Piotra Skargi 14 odbędzie się promocja książki „Regionalny wymiar „Solidarności" 1980–1981. Szczecin na tle kraju” pod redakcją Artura Kubaja i Michała Siedziako.

Główne uroczystości, 30 sierpnia, rozpoczną się o godz. 10:00 na placu Solidarności. Po modlitwie, złożeniu kwiatów pod pomnikiem Anioła Wolności i okolicznościowych przemówieniach zostanie otwarta wystawa rysunków satyrycznych Arkadiusza Gacparskiego pt. „ Przełomy Gacparskiego”. Będzie to pierwsza plenerowa wystawa na nowym placu Solidarności.

O 12:00 kwiaty zostaną również złożone pod Bramą Główną Stoczni Szczecińskiej. Nie zabraknie tam również modlitwy „Anioł Pański”, przemówień i pokłonu sztandarów. Wieczorem o godz. 18:00 w Bazylice Archikatedralnej odbędzie się jeszcze Msza Św. w intencji ludzi pracy.

Natomiast dwie godziny później na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich rozpocznie się koncert, promujący Centrum Dialogu Przełomy, oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, na którym zagrają Kolaboranci i Lady Pank. Występującym zespołom będą towarzyszyć projekcje filmów o wystawie stałej i działalności Centrum Dialogu Przełomy. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

O 22:00 odbędzie się jeszcze „premierowy pokaz oświetlenia Przełomów”.

Porozumienie w Szczecinie, które zakończyło prawie dwutygodniowe strajki w mieście, zostało podpisane w sobotę, 30 sierpnia, 1980 r. o godz. 08:00 w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego. W imieniu strajkujących robotników dokument podpisał Marian Jurczyk - przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i uczestnik strajków przełomu lat 1970/71, z kolei w imieniu strony rządowej - wicepremier Kazimierz Barcikowski. Szczecińskie porozumienie było pierwszym z czterech zawartych między rządem PRL a komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 roku. Późniejsze podpisano w Gdańsku, Jastrzębie - Zdroju i Dąbrowie Górniczej. Na mocy porozumienia szczecińskiego MKS przekształcił się w Międzyzakładową Komisją Robotniczą, zaś komitety strajkowe w poszczególnych zakładach pracy - w komisje robotnicze. Wkrótce po tym został powołany Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność".

Organizatorami obchodów 34. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych są Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Szczecin, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie (CDP).