Szczecińskie Centrum Handlowe Ster zmieniło właściciela. To część jednej z największych transakcji handlowych ostatniej dekady. – Rynek handlowy znacząco się zmienia. Galerie handlowe muszą odpierać atak parków handlowych i dyskontów. Widać także tendencję powrotu klientów do mniejszych sklepów, ulokowanych nawet przy ulicach. Galerie muszą mieć spójną strategię obrony, a takie działanie ma sens tylko, gdy za obiektem stoi inwestor z kapitałem, know-how i silnym zapleczem – tłumaczy Katarzyna Rogoźnicka, doradca gospodarczy. Co się zmieni dla klientów?

Grubo ponad miliard złotych za sześć galerii handlowych w Polsce. Szczecińskie CH Ster ma nowego właściciela

Grupa Cromwell sprzedała sześć centrów handlowych funduszowi Star Capital Finance. Wartość transakcji wynosi 1 miliard 200 milionów złotych. Sprzedane centra to: CH Ster w Szczecinie, Janki w Warszawie, Kometa w Toruniu, Korona we Wrocławiu, Tulipan w Łodzi i Rondo w Bydgoszczy.

„Kupiliśmy wysokiej jakości portfel centrów handlowych z dużym potencjałem do dalszego rozwoju. Wejście na polski rynek jest dla nas kamieniem milowym i ogromnym wyzwaniem, które zamierzamy w pełni wykorzystać” – mówi Josef Malir, dyrektor zarządzający w Star Capital Finance, cytowany przez branżowy portal Property News.

Sprzedane centra handlowe mają obłożenie na poziomie od 90 do 95%. Dodajmy, że szczecińskie CH Ster to jeden z największych obiektów handlowych w naszym mieście. Budowa galerii zaczęła się w 1997 roku. W tym roku CH Ster świętować będzie swoje 25-lecie (od momentu otwarcia). Powierzchnia całkowita piętrowego obiektu wynosi 36000 mkw., z czego największą część zajmuje 60 lokali handlowo-usługowych. W okolicy CH Ster wybudowano Castoramę, Media Expert i McDonald.

„Dla klientów nic się nie zmienia”

Transakcje sprzedaży obiektów handlowych nie są nowością. W 2023 roku informowaliśmy, że właściciela zmieniła galeria Atrium Molo, która obecnie działa pod szyldem Omni Molo. Centrum funkcjonujące przy ul. Mieszka I w ostatnim czasie chwaliło się inwestycjami i pozyskaniem nowych najemców, w tym sieci Half Price. Na zagospodarowanie wciąż czeka obiekt po dawnym Tesco przy ul. Milczańskiej. Rozbudowuje się park handlowy przy rondzie Hakena, a podobna inwestycja ma niebawem powstać przy ul. Polickiej na Stołczynie. 

Co dla klientów oznacza sprzedaż galerii Ster?

– Zupełnie nic – mówi Katarzyna Rogoźnicka, doradca gospodarczy zajmujący się handlem. – Nie mamy do czynienia z pustą galerią czy upadającym obiektem. Nowy inwestor będzie więc wzmacniać te obiekty, a nie prowadzić do rewolucyjnych zmian. Tutaj nie ma potrzeby działania interwencyjnego. Nie da się jednak ukryć, że od jakiegoś czasu galerie handlowe są w defensywie. Silny inwestor stanowi więc wsparcie finansowe i szansę na lepszy rozwój – dodaje.

Jak informuje Property News, Cromwell Property Group pozostanie asset managerem centrów handlowych, działając w imieniu Star Capital Finance. To oznacza, że rzeczywiście w tym roku w sprzedanych galeriach handlowych nie należy spodziewać się zmian.