Nowym trenerem Pogoni Szczecin zostanie Jens Gustafsson. Klub wykupił jego kontrakt ze Szwedzkim Związkiem Piłki Nożnej, gdzie zatrudniony był jako selekcjoner reprezentacji do lat 21.

Z końcem sezonu z Pogoni odchodzi trener Kosta Runjaić, który według medialnych doniesień ma trafić do Legii Warszawa. Zastąpi go inny zagraniczny szkoleniowiec – 43 letni Jens Gustafsson. Szwed rozpocznie swoją pracę w Szczecinie w połowie czerwca, wraz ze startem letnich przygotowań.

„Jestem bardzo podekscytowany tym, że dołączam do Pogoni Szczecin”

Gustafsson pracował w swojej ojczyźnie jako pierwszy trener Halmstads BK (lipiec 2011 – listopad 2014) i IFK Norrkoping (czerwiec 2016 – grudzień 2020), z którym zdobył wicemistrzostwo Szwecji. W 2021 r. zaliczył nieudaną przygodę w chorwackim Hauduk Split (od maja do listopada). Wcześniej, w 2015 roku, był trenerem młodzieżowej reprezentacji Szwecji. Na to stanowisko wrócił na początku tego roku. Teraz jego kontrakt został wykupiony przez Pogoń.

– Jestem bardzo podekscytowany tym, że dołączam do Pogoni Szczecin – mówi Jens Gustafsson, który poprowadzi Portowców od lata. – Nie mogę doczekać się, kiedy spotkam się z drużyną i zaczniemy codzienną pracę, której efektem mają być sukcesy drużyny. Wiem, że dobiega końca budowa pięknego stadionu w Szczecinie i chcę, by na nasze mecze obiekt wypełniał się do ostatniego wolnego miejsca. Drużynę planuję obejrzeć na żywo z trybun także przy okazji jej ostatniego domowego meczu w tym sezonie.

To ma być długofalowy projekt

Kontrakt z Gustafssonem będzie obowiązywał przez najbliższe 3 lata, z możliwością przedłużenia o kolejne 12 miesięcy. To pierwszy w historii Pogoni przypadek transferu definitywnego szkoleniowca.

– Z ekscytacją patrzę na wspólną przyszłość z trenerem Jensem – kontynuuje Dariusz Adamczuk. – Chcemy wspólnie kontynuować budowę silnej, rozwijającej się Pogoni. Przeanalizowaliśmy wiele meczów drużyn szkoleniowca i wiemy, że to także taka piłka, jakiej wszyscy w Szczecinie wciąż chcemy. Trener Jens również był nastawiony na długofalowy projekt, w taki sposób pracował już w Szwecji i chcemy wspólnie z nim zrobić kolejne kroki w rozwoju naszego klubu.

Do końca obecnego sezonu zostały dwa mecze. Pogoń ma już pewne miejsce na podium i udział w europejskich pucharach. Wciąż pozostają też iluzoryczne szanse na mistrzostwo Polski.