Za ile minut odjazd z przystanku końcowego? W niektórych tramwajach taka informacja pojawia się teraz na wyświetlaczach pojazdów, tuż obok numeru linii.

Ta niewielka zmiana oznacza większą wygodę dla pasażerów. Zwłaszcza na przystankach, z których odjeżdża kilka pojazdów komunikacji miejskiej. Co prawda na takich pętlach wiszą już najczęściej tablice elektroniczne z godzinami odjazdów, ale dodatkowa informacja na wyświetlaczu tramwaju czy autobusu jest dla pasażerów bardziej intuicyjna.

Z pomysłem wprowadzenia innowacji wyszedł radny Marek Duklanowski (Prawo i Sprawiedliwość). Inspiracją była komunikacja miejska w Warszawie, gdzie taka funkcjonalność już istnieje.

„Czy możliwe jest przyjęcie podobnego rozwiązania, zwłaszcza na przystankach, gdzie odjeżdża więcej autobusów na raz, w Szczecinie?” – pisał na początku grudnia w zapytaniu skierowanym do urzędników magistratu.

Okazało się, że wnioskowaną modyfikację można bez problemu wprowadzić, ale tylko w niektórych autobusach i tramwajach. Tę kwestię wyjaśniał Marcin Pawlicki, zastępca prezydenta Szczecina, w odpowiedzi udzielonej 11 grudnia.

„Edytowanie informacji o czasie odjazdu pojazdu z przystanku końcowego, na ekranie informacyjnym umieszczonym w pojeździe komunikacji miejskiej, aktualnie jest możliwe w części autobusów oraz w tramwajach typu PESA 120Na52 [popularne Swingi- red.] i Moderus Beta. W pozostałych autobusach i tramwajach niezbędne będą nakłady finansowe na modernizację oprogramowania oraz sprzętu obecnie używanego do edytowania informacji pasażerskiej, by można było wprowadzić przedmiotowe rozwiązanie. Jednocześnie informuję, iż wystosowane zostanie pismo do operatorów przewozów, aby w części pojazdów, w których jest taka możliwość, na przednich wyświetlaczach wyświetlał się czas do odjazdu”

W niektórych pojazdach innowacje zostały już wprowadzone. Czas, który pozostał do odjazdu można śledzić np. na wyświetlaczach Swingów na pętli przy ul. Turkusowej.

AKTUALIZACJA: Jak donoszą nasi czytelnicy, informacje o czasie pozostałym do odjazdu pojawiały się już znacznie wcześniej.

ZOBACZ TEŻ:

Pętla autobusowa przy ul. Turkusowej jest gotowa [foto]

Nowe symbole na elektronicznych tablicach. O czym informują?

Koniec ze śmieciami wysypującymi się z biletomatów. Co jeszcze się zmieniło?