Kilkadziesiąt prac będących efektem przemyśleń na temat ludzkiej duchowości – to sierpniowa propozycja wystawiennicza najmłodszej instytucji kultury w Szczecinie. „Stawiamy zawsze na artystów z najwyższej półki”, podkreśla Willa Lentza.

W pierwszą sobotę sierpnia Willa Lentza zaprasza na wernisaż prac Andrzeja Ziółkowskiego pt. „Wieczysta mądrość. Universal Wisdom”.

– Zależy nam na promowaniu każdej, ciekawej formy sztuki – od muzyki, teatru, architektury czy jak w tym przypadku – fotografii – podkreśla Jan Koprowicz z Willi Lentza. – Stawiamy zawsze na artystów z najwyższej półki. Po wielu ekspozycjach, które miały miejsce od początku naszej działalności – m.in. wystawy T. Lazara, A. Tobisa czy K. Kowalskiego – przyszła kolej na Andrzeja Ziółkowskiego, świetnego fotografa, który zabierze nas w podróż po Indiach i przybliży szeroką tematykę religii świata.

Pokazuje wiarę bez względu na wyznanie

Ekspozycja, na której znajdzie się kilkadziesiąt prac, czerpie z albumu fotograficznego Ziółkowskiego o tym samym tytule. Miejsca kultu, rytuały oraz ciała, twarze i dłonie bohaterów stały się fotograficznym komentarzem do poetyckich tłumaczeń fragmentów świętych tekstów – hinduskich Upaniszad, buddyjskich sutr, tajemniczej Tao Te Ching taoizmu, Koranu, hymnów z księgi Guru Granth Sahib sikhów, żydowskich ksiąg mądrościowych Biblii hebrajskiej oraz przypowieści Nowego Testamentu.

A wszystko zaczęło się w 2005 roku, kiedy Ziółkowski, który przez wiele lat pracował w przemyśle elektronicznym, oddał się swojej fotograficznej pasji. W trakcie podróży przez południowe Indie natknął się na książkę „Universal Wisdom” Bede Griffithsa. Zainspirowany jego twórczością podczas dalszej wędrówki przez Azję Południowo-Wschodnią, Indie, Nepal i Tybet starał się uchwycić na zdjęciach uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości bez względu na wyznawaną wiarę.

Okazja, by obejrzeć wystawę u boku autora

Na wernisaż i spotkanie z autorem Willa Lentza zaprasza w sobotę, 5 sierpnia o godz. 17:00. Będzie to okazja, by osobiście porozmawiać z Ziółkowskim, być może poznać ciekawe anegdoty i dowiedzieć się o jego inspiracjach. Dodatkowo autor oprowadzi również gości po wystawie, co z pewnością zapewni inny rodzaj odbioru. Wstęp na wernisaż jest darmowy.

Wystawa w Willi Lentza będzie gościć do 6 października.