Jeden wieczór i dwa spektakle, dzięki którym widzowie będą mogli poznać fascynujące historie związane z Willą Lentza – to poniedziałkowa propozycja najmłodszej instytucji kultury w mieście. Na scenie zobaczymy plejadę fenomenalnych szczecińskich artystów.

Przed nami wyjątkowy i bardzo teatralny poniedziałek. Już 26 czerwca podczas jednego wieczoru będzie można obejrzeć dwa spektakle wyprodukowane przez Willę Lentza. To okazja, by poznać fascynujące historie powiązane z zabytkowym gmachem. 

Pierwsi mieszkańcy i ich sekrety

O godz. 17:00 na widzów czekać będzie spektakl „1888. Willa miłości”. To pierwszy spektakl wyprodukowany przez Willę Lentza, który premierowo został zaprezentowany podczas inauguracji działalności instytucji. Przedstawienie zabiera w podróż do czasów, kiedy willa służyła rodzinie Lentzów – pierwszym właścicielom pałacu przy al. Wojska Polskiego. Publiczność pozna tajemnice rodu i będzie mogła zachwycić się wnętrzem tego niezwykłego domu. 

Twórcy spektaklu zaznaczają, że chcieli poznać najgłębiej ukryte sekrety rodziny Lentzów i ich domu. „Zbieraliśmy rozproszone fakty z ich życia, ocenialiśmy poszlaki, snuliśmy domysły. Układanka, jaka ukazała się naszym oczom, najpierw nas zdziwiła. Potem przeraziła, następnie zamierzaliśmy wszystko ukryć. Po długim namyśle – decyzja: nie wolno tego chować w tajemnicy”, mówią. 

W spektaklu reżyserowanym przez Pawła Niczewskiego udział biorą: Marta Uszko, Paweł Niczewski, Arkadiusz Buszko, Maciej Sikorski i Konrad Pawicki. U ich boku wystąpi też Franek Niczewski oraz muzycy: Piotr Jarmasz (klarnet), Tomasz Szczęsny (wiolonczela) i Krzysztof Baranowski (piano).

Scenariusz przygotowała Anna Katarzyna Chudek, a choreografię Arkadiusz Buszko. Za multimedia odpowiada Kinga Dalska, światłem zajmuje się Norbert Stróżyński, a dźwiękiem Maciej Szybiak. Kostiumy przygotowała Agnieszka Miluniec, kierownikiem muzycznym jest Piotr Klimek. 

Historia o bogatej kolekcji i przedwojennym Szczecinie 

Po krótkiej przerwie ze słodkim poczęstunkiem, o godz. 19:00 Willa Lentza zaprasza na swoją najnowszą produkcję – „Frida. Kolekcjonerka z Westendu”. Tym razem widzowie przeniosą się w czasy, kiedy w budynku przebywała rodzina Doeringów. Zapełniali oni luksusowe wnętrza dziełami sztuki. Przeprowadzili modernizację willi, a w piwnicy wybudowali skarbiec, w którym znalazły się m.in. grafiki Rembrandta. 

Spektakl opowiada jednak nie tylko o kolekcjach, ale i spotkaniach z elitą intelektualną Szczecina, świecie artystów i mecenasów sztuki, kolejnych dyrektorach muzeum miejskiego. Nie brakuje też wspomnień o małżeńskich frustracjach i niewiernym mężu.

W wyjątkową damę wciela się ceniona szczecińska aktorka – Olga Adamska. Jej monolog uzupełnia muzyka na żywo – pieśni Schuberta wykonywane przez Joannę Kraszewską na wiolonczeli i śpiewane przez Filipa Mateusza Bańkowskiego. Spektakl reżyseruje Arkadiusz Buszko na podstawie tekstu Anny Ołów-Wachowicz. Scenografię przygotowała Katarzyna Banucha. 

Karnety na połączone pokazy dostępne są pod adresem https://bilety.willa-lentza.pl.