W popkulturze sci-fi od lat pierwsze skrzypce grają legendarne Star Warsy, przez co powieść Philipa K. Dicka o łowcy androidów spychana jest delikatnie na dalszy plan. A szkoda, bo o jej sile i magii mogli się wczoraj przekonać słuchacze audiobooka „Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?”.

Chwilę po 20:00 na scenie studia S-1 Polskiego Radia Szczecin pojawili się znamienici aktorzy: Andrzej Chyra, Kamilla Baar, Łukasz Simlat, Magdalena Popławska, Krzysztof Czeczot i Katarzyna Warnke wspierani przez zespół Pink Freud. Ich zadanie było proste – wprowadzić publiczność w klimat apokaliptycznego, nostalgicznego świata przy pomocy słów i muzyki.

Przyznam się szczerze, że obawiałam się nieco tej interpretacji wielkiego dla mnie dzieła Dicka. Reżyser, Krzysztof Czeczot, w krótkim czasie pragnął zaprezentować najważniejsze wątki powieści. Bałam się, że zostanie ona w ten sposób spłaszczona, „obmyta” ze swojej mrocznej i przygnębiającej rzeczywistości. Czeczot zaprojektował jednak przestrzeń audiobooka tak, że w mojej wyobraźni powstały zupełnie nowe obrazy związane z „Łowcą Androidów”. To naprawdę zaskakujące, że ani razu podczas słuchowiska nie wyobraziłam sobie twarzy Harrisona Forda, który w adaptacji filmowej grał Ricka Deckarda. Nowe obrazy powstały dzięki aktorom i ich głosom. Chylę czoła przed kunsztem każdego z nich. Udało im się ożywić literaturę i przenieść na płaszczyznę zupełnie nowego medium.

Zespół Pink Freud stworzył doskonałą ścieżkę dźwiękową do słuchowiska. Jak powiedział Wojciech Mazolewski, basista formacji: - Kiedy po raz pierwszy prezentowaliśmy audiobooka na żywo, wiedzieliśmy że robimy coś zupełnie nowego. Włosy stawały nam dęba i przez chwilę czuliśmy się, jakbyśmy złapali Pana Boga za nogi.

Po zakończeniu całego przedstawienia goście mogli uczestniczyć w audycji Konrada Wojtyły "Radio Szczecin na wieczór". Rozmawiano podczas niej na temat przyszłości literatury i audiobooków. Bardzo miłym akcentem na zakończenie tego wieczoru było zaproszenie słuchaczy na poczęstunek, podczas którego mogli porozmawiać z aktorami, muzykami i reżyserem.