- Okolice Szczecina, jak i całe Pomorze Zachodnie, wcale nie odstają od reszty Polski pod względem atrakcyjności turystycznej. Wręcz są o niebo ciekawsze od wielu świetnie rozpromowanych bubli turystycznych – mówi Arkadiusz Dobrzeniecki Bike Nature, który na rowerze objechał prawie całą Polskę. Jak wyjątkowe miejsca mamy tuż pod samym nosem będzie można się przekonać już w najbliższą sobotę podczas pierwszej rowerowej wyprawy z cyklu „Wkrzańska kontra Bukowa”.
W ramach cyklu w najbliższym czasie zaplanowano dwie wycieczki. W sobotę, 19 marca, będzie można zwiedzić na rowerze Puszczę Wkrzańską, a trzy tygodnie później (9 kwietnia, także w sobotę) – Puszczę Bukową. Jak mówi nam Arek z Bike Nature, pomysł na rowerowe wycieczki z przewodnikiem po okolicach Szczecina rodził się na przestrzeni lat, ale impulsem do ich organizacji było powstanie fanpage'a Rowerowe Warszewo. - Postanowiłem pomóc w promocji jego okolic, m.in. Puszczy Wkrzańskiej. Przy okazji uznałem, że dobrze by było pokazać mieszkańcom lewobrzeżnego Szczecina, jak wyjątkowe miejsce w skali Europy, mają po drugiej stronie Odry. Tak oto powstały dwie wycieczki, a my nie możemy się ich doczekać – zapowiada miłośnik rowerowych podróży.

Wyjątkowe miejsca w Europie tak blisko Szczecina
Podczas obu wypraw na pewno będzie co oglądać i co podziwiać. Jak zaznacza Dobrzeniecki, Szczecin może nie ma tak wyrazistych atrakcji turystycznych, ale otoczony jest miejscami uznanymi w całej Unii Europejskiej za cenne i wyjątkowe w skali Europy. Chodzi o tzw. obszary NATURA 2000. - Spośród nich wyszukaliśmy te najciekawsze, na których przyroda tętni życiem, a szlaki rowerowe czekają na turystów – mówi podróżnik, wymieniając jednocześnie najatrakcyjniejsze punkty na trasie po Puszczy Wkrzańskiej. - Niedawno otwarty szlak z Dobrej do Blankensee i dalej do pięknego jeziorka pod Pampow, rezerwat przyrody Jezioro Świdwie, krzyż Barnima II i egzotyczne zwierzęta hodowlane, które można spotkać po drodze.

Prawie jak w górach

Z kolei kwietniowa wyprawa po Puszczy Bukowej to gratka dla miłośników niepowtarzalnego górskiego klimatu. - Nie bez przypadku to miejsce jest nazywane Bieszczadami Północy. Chcielibyśmy pokazać szczecinianom z lewobrzeża, że jest to wyjątkowy las w skali Europy, a niektórzy mówią nawet, że to zachodni odpowiednik Puszczy Białowieskiej, tyle że o odmiennym charakterze lasu – zachęca Arek z Bike Nature.  

Na trasie po Puszczy Bukowej planowany jest również przejazd przez najwyżej położoną polanę w okolicach Szczecina, skąd rozpościera się wspaniały widok na Dolinę Dolnej Odry, oraz dłuższy postój przy Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej, gdzie będzie można podziwiać olbrzymie pomniki przyrody.

Relaks na łonie natury
Jak mówią organizatorzy, podczas wycieczek będzie można oderwać się od skomputeryzowanej codzienności. - Trasy dobieramy tak, aby w miarę możliwości unikać zetknięcia z autami i cieszyć się nieskrępowaną jazdą na rowerze – zapewniają.

W obu wycieczkach może wziąć udział każdy chętny. Liczące około 40 - 60 km (w zależności od warunków pogodowych) trasy mają być pokonywane w tempie turystycznym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, tempo zostanie dostosowane do najwolniejszej osoby z grupy. Organizatorzy zapowiadają też liczne postoje oraz dłuższą przerwę na ognisko. Na czas wyprawy każdy uczestnik ubezpiecza się we własnym zakresie. Więcej szczegółów i informacje co ze sobą zabrać można znaleźć tutaj

Zbiórka przed sobotnią (19 marca) wyprawą po Puszczy Wkrzańskiej o godz. 09:50 na pl. Lotników. Udział jest bezpłatny.