Prawo i Sprawiedliwość w skali kraju wygrało wybory samorządowe. W regionie jednak niezmiennie najlepszy wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska, która będzie rządzić samodzielnie w radzie miasta, a w sejmiku do większości potrzebuje zaledwie jednego mandatu. Nie przeszkadza to jednak politykom Prawa i Sprawiedliwości mówić o „sukcesie”. – 10 mandatów to jest sukces. Będziemy patrzeć władzy w regionie na ręce – zapowiedział Rafał Niburski, przewodniczący klubu radnych PiS w zachodniopomorskim sejmiku.

Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć w sejmiku 10 radnych, o jednego mniej niż w kadencji 2018–2024. Dodajmy, że niektóre sondaże wskazywały na zaledwie 7–8 mandatów.

W Szczecinie mandaty do sejmiku zdobyli: Agnieszka Kurzawa, Rafał Niburski oraz Leszek Duklanowski. Wysokie wyniki odnotowali także byli posłowie: Michał Jach – ponad 15 tysięcy głosów oraz Leszek Dobrzyński – ponad 12 tysięcy.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej politycy PiS kreślili perspektywy na zbliżającą się kadencję.

– Mamy nadzieję, że pan marszałek będzie rozmawiał z opozycją. Mamy projekty uchwał, mamy swoje postulaty i propozycje do budżetu. Koalicja rządząca nie chciała o nich rozmawiać. Będziemy klubem opozycyjnym, ale merytorycznym – zapowiedział Rafał Niburski. – 10 mandatów w sejmiku pokazuje, że wbrew opinii Koalicji Obywatelskiej, Prawo i Sprawiedliwość ma się dobrze. Plotki o naszej politycznej śmierci są przedwczesne. Utrzymaliśmy stan posiadania w sejmiku i wygraliśmy w skali całej Polski.

Najlepszy wynik spośród kandydatów PiS zdobyła radna Agnieszka Kurzawa, kolejni byli Michał Jach oraz Leszek Dobrzyński.

– Chcemy rozmawiać o rozwiązaniu problemów mieszkańców, a mniej należy zajmować się propagandą. Chcemy zajmować się sprawami, które dotyczą mieszkańców i są nam przez nich zgłaszane – mówił były poseł, a obecnie radny Michał Jach. – Ten okres pięciu lat minie nam pod znakiem działania dla rozwoju województwa. Będziemy wspierać dobre inicjatywy i bacznie przyglądać się budżetowi czy inwestycjom – dodał Marek Subocz, były wicewojewoda, a obecnie radny sejmikowy.

Za najważniejsze tematy radni PiS uznali dyskusje o infrastrukturze drogowej i kondycji ochrony zdrowia w województwie, sytuację na pograniczu polsko-niemieckim i relacje z naszymi zagranicznymi sąsiadami.

W nowej kadencji w sejmiku 15 radnych będzie mieć Koalicja Obywatelska. 3-osobowy klub wprowadza Trzecia Droga, a po jednym przedstawicielu będą mieć Lewica i Koalicja Samorządowa Piotra Krzystka.