Znamy już tytuły pierwszych spektakli, które pojawią się w konkursie tegorocznego Kontrapunktu. To dwa głośne przedstawienia zagraniczne. Jeden z nich zostanie zaprezentowany na otwarciu tej ważnej i bardzo oczekiwanej, teatralnej imprezy! To inscenizacja, która jest objawieniem – mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Już w kwietniu odbędzie się 57. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy organizują wspólnie dwie miejskie instytucje – Teatr Lalek Pleciuga i Teatr Współczesny w Szczecinie. 

Szeroki, międzynarodowy zasięg

Organizatorzy właśnie ujawnili tytuły dwóch pierwszych spektakli, które będzie można obejrzeć w ramach festiwalowego konkursu. To zagraniczne dzieła „Whitewashing” oraz „The Making of Pinocchio”. 

– To dla mnie spełnienie marzeń, gdyż udało nam się stworzyć festiwal o tak szerokim, międzynarodowym zasięgu. W dodatku, w momencie tak trudnym dla kultury – mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie. – Te dwa tytuły dają pojęcie o tym jak różnorodny będzie tegoroczny konkurs. To wielka gratka nie tylko dla szczecinian, ale też widzów z całej Polski.

„Whitewashing” to spektakl, który zostanie po raz pierwszy pokazany w naszym kraju. Jego tytuł nawiązuje do praktyki obsadzania białych aktorów w rolach postaci z innych grup etnicznych. W swoim dziele Rébecca Chaillon (reżyserka i aktorka), wykorzystując to określenie, eksperymentuje z wybielaniem skóry, testując polityczną siłę tego gestu. W duecie z Aurore Déon opisuje napięcie, w jakim znajduje się czarna kobieta w społeczeństwie zdominowanym przez białych, „między przypisaniem do roli sprzątaczki a troską o swoje ciało i samą siebie”.

Wybitna artystka, podbijająca światowe sceny teatralne 

– Spektakl ten widziałem w ubiegłym roku na festiwalu w Santarcangelo di Romagna i uważam, że to inscenizacja o porażającej sile przekazu. Dotykająca w sposób absolutnie dogłębny tego, czym jest ciało, jak jest używane i jak kontekst rasowy zakorzeniony jest we współczesnym myśleniu o Europie. Wybitna artystka, którą jest Rébecca Chaillon, podbija światowe sceny teatralne. To objawienie festiwalu w Awignionie, stworzyła spektakl, który koniecznie trzeba zobaczyć. Bardzo się cieszę, że tym tytułem otworzymy festiwal 21 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Współczesnego – mówi Skrzywanek.

Urodzona na Martynice Rébecca Chaillon od wielu lat jest zaangażowana w działalność kolektywów feministycznych, queerowych i antyrasistowskich. W swych dokonaniach artystycznych prowadzi widza przez osobistą emancypację, stosując mieszanie i nakładanie się tożsamości. Występuje przeciwko dyskryminacji mniejszości i populacji postkolonialnych we francuskim przemyśle artystycznym. Pisze dla teatru i kina, tworząc spektakle, filmy krótkometrażowe i dokumentalne.

ze spektaklu „Whitewashing”/fot. Pietro Bertora

Miłość, tranzycja i swoja prawda

Drugi ujawniony tytuł to „The making of Pinocchio / Tworzenie Pinokia”. Spektakl jest opowieścią o miłości i tranzycji, dla której punkt wyjścia stanowi historia Pinokia, rozgrywająca się tym razem w fikcyjnym studiu filmowym. „Zostajemy zaproszeni za kulisy, aby przyjrzeć się przebiegowi procesu twórczego duetu Cade i MacAskill oraz ich związkowi. Pada również pytanie: co jest potrzebne, aby powiedzieć swoją prawdę?”, czytamy w opisie przedstawienia.

Artyści i kochankowie Rosana Cade i Ivor MacAskill rozpoczęli pracę nad „The Making of Pinocchio” w 2018 roku – towarzyszyła ona tranzycji Ivora i niejako była na nią odpowiedzią. W przedstawieniu ich skomplikowane doświadczenie autobiograficzne jest konfrontowane z magiczną historią kłamliwej marionetki, która chce być „prawdziwym chłopcem”. Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 16. roku życia (występują w nim nagość oraz odniesienia seksualne). Przedstawienie nominowano do nagrody Off West End Awards w kategorii „Best IDEA Production” (IDEA to skrót of Innovative / Devised / Experiential / Atypical, czyli Innowacyjna / Wykoncypowana / Doświadczalna / Nietypowa).

Będzie nowa strona internetowa, powrócą karnety

Kontrapunkt odbędzie się w dniach 20 kwietnia – 1 czerwca 2024 roku. Spektakle konkursowe będą prezentowane od 21 do 28 kwietnia. 

Szczegółowy program festiwalu poznamy 20 marca. Tego dnia zacznie działać również nowa strona internetowa wydarzenia (pod dobrze już znanym adresem, czyli kontrapunkt.pl). Za jej pośrednictwem będzie można kupić bilety online. Widzowie będą mogli nabyć również karnety. Ich sprzedaż wystartuje także 20 marca. 

Międzynarodowy Konkurs Formy, który odbędzie się w ramach festiwalu, to konfrontacja przedstawień reprezentujących różne przestrzenie teatru: od teatru formy, poprzez performans, sztuki wizualne, po teatr dramatyczny. Spektakle będą ocenione przez jury reprezentujące różne dziedziny sztuki (mają w nim zasiąść znane osobistości) podczas otwartych dla publiczności obrad.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym festiwalu.