Już za kilka dni rozpocznie się kolejny etap remontu zabytkowego kompleksu szpitala wojskowego w Szczecinie. Tym razem prace będą prowadzone w willi przy ulicy Piotra Skargi 13. Dawniej mieściły się w niej luksusowe apartamenty pod wynajem, teraz – przychodnia stomatologiczna.

 

Willa przy ulicy Piotra Skargi 13, w której obecnie mieszczą się gabinety przychodni stomatologicznej, to bez wątpienia część historii przedwojennego Szczecina. Jej budowa zakończyła się w 1928 roku. Rok wcześniej kupiec R. Burmeister złożył wniosek o pozwolenie na budowę domu przy ówczesnej Roonstrasse.

Willa z luksusowymi apartamentami

Willę zaprojektował inżynier Karl Rudolf Schultze. Budynek stawiała ekipa przedsiębiorstwa budowlanego Gustawa Urbana z siedzibą przy Kronprinzenstrasse 6 (obecna ul. Rayskiego). Odbiór miał miejsce 26 lipca 1927 roku, a 3 marca 1928 roku odebrano ogrodzenie posesji.

W pierwotnym założeniu willa była obiektem mieszkalnym z dwoma luksusowymi apartamentami pod wynajem. Dozorca mieszkał w piwnicy, gdzie znajdowała się także pralnia z maglem. Na początku października 1938 budynek przeszedł w posiadanie wojska. Wówczas na parterze mieściło się mieszkanie służbowe kapitana Weingarta. W latach 1939-1940 w piwnicy powstało niezależne mieszkanie.

Pierwszy poważny remont

Willa przy ul. Piotra Skargi 13 weszła w skład kompleksu szpitalnego w okresie powojennym. Teraz czeka ją pierwszy poważny remont od momentu powstania. Prace będą prowadzone pod okiem konserwatora zabytków, który wydał już szczegółowe zalecenia.

– Jestem przekonany, że po remoncie ta willa stanie się perełką przy Jasnych Błoniach. Tak, jak inne budynki naszego szpitala, które obecnie przechodzą kompleksowy remont – podkreśla komendant szpitala płk Krzysztof Jurkowski.

Wśród zaleceń konserwatora znalazło się m.in. ponowne przełożenie całego dachu i pokrycie go nową karpiówką. Wymienione zostaną także rynny i rury spustowe oraz przywrócona zostanie oryginalna stolarka drzwiowa. Skuty zostanie także cały tynk.

Wyremontowali salę sesyjną szpinakowego gmachu

Prace remontowe mają ruszyć za kilka dni. Jeszcze w tym tygodniu firma Sarmata ma przejąć plac budowy. Ekipa budowlana zapewnia, że podoła zadaniu i wymogom konserwatorskim.

– Bardzo podobną inwestycję realizujemy po drugiej stronie ulicy. Remontujemy budynek przychodni przy ulicy Piotra Skargi, a zakres prac jest bardzo podobny – mówi Paweł Gągała, właściciel firmy. – Mamy doświadczenie w pracach pod nadzorem konserwatora zabytków, wyremontowaliśmy między innymi salę sesyjną i salę ślubów w Urzędzie Miasta.

Remont willi ma potrwać dziesięć miesięcy. Koszt prac to nieco ponad 2 mln zł. Przypomnijmy, że jednocześnie trwają prace w innych szpitalnych budynkach. Do końca wakacji zakończony zostanie remont elewacji, dachu i poddasza przychodni przy Jasnych Błoniach. Zaraz po jego zakończeniu mają się rozpocząć prace wewnątrz budynku. Od kilku miesięcy trwa także remont bramy głównej szpitala wojskowego.