W tym roku mija dokładnie 70 lat od powołania Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Z tej okazji w najbliższą sobotę, 10 sierpnia, na Jasnych Błoniach odbędzie się wyjątkowy festyn, do udziału w którym zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. Wstęp jest bezpłatny, a w programie znalazło się mnóstwo atrakcji zarówno dla małych, jak i dużych.
Impreza organizowana przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie odbędzie się na terenie parkingu przy ul. Piotra Skargi. Jej początek w sobotę, 10 sierpnia, o godz. 11:00. Po oficjalnym powitaniu na uczestników będzie czekać słodki poczęstunek. Następnie zapowiadane są konkursy dla mieszkańców, symulacje najczęściej spotykanych wypadków i urazów oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy omawiane na żywo do mikrofonu, darmowe badania ciśnienia, poziomu glukozy, tętna i saturacji.
Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Przygotowano m.in. zabawy z animatorami, dmuchańce i karetkę Escape Room, w której ukryte będą zagadki związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Tego dnia karetka, a także wóz strażacki oraz policyjny radiowóz zostaną udostępnione do zwiedzania.
Ponadto w sobotę na Jasnych Błoniach zostanie otwarta wystawa archiwalnych zdjęć, prezentująca Pogotowie Ratunkowe sprzed lat. (Od 12 sierpnia do 12 września 2019 r. ekspozycję będzie można bezpłatnie podziwiać na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich).
Wstęp jest bezpłatny. Festyn potrwa do godz. 15:00.
PROGRAM FESTYNU:
g. 11.00 – Oficjalne rozpoczęcie + zaproszenie na tort, wystawę i atrakcje
g. 11.30 – 12.00 – Tort dla mieszkańców – krojenie i rozdawanie + występ muzyczny
g. 12.00 – Pokaz pierwszej pomocy omawiany na żywo do mikrofonu (1)
g. 12.30 – Konkurs dla mieszkańców
g. 13.00 – Pokaz pierwszej pomocy omawiany na żywo do mikrofonu (2)
g. 13.30 – Konkurs dla mieszkańców
g. 14.00 – Pokaz pierwszej pomocy omawiany na żywo do mikrofonu (3)
g. 14.30 – Konkurs dla mieszkańców
g. 15.00 – Pokaz pierwszej pomocy omawiany na żywo do mikrofonu (4)
g. 11.30 – 15.00 – Atrakcje / zabawy dla dzieci / darmowe badania / oglądanie wystawy / zwiedzanie ambulansu, wozu strażackiego i policyjnego radiowozu / pamiątkowe zdjęcia / karetka Escape Room
O HISTORII POGOTOWIA RATUNKOWEGO W SZCZECINIE
Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie powołane zostało 11 sierpnia 1949 roku i początkowo mieściło się w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dyżury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Zakres usług obejmował także działalność ambulatoryjną, stomatologię i wenerologię. Obszar działalności obejmował Szczecin i jego okolice.
Potrzeby Pogotowia Ratunkowego w zakresie transportu sanitarnego zabezpieczał oddzielny zakład – Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego. Pogotowie korzystało z samochodów oraz kierowców. Na początku lat 50., gdy WKTS powstawała, duża jej część mieściła się w Pogotowiu Ratunkowym przy al. Wojska Polskiego (obecnie znajduje się tu siedziba szczecińskiej filii WSPR). Karetki garażowały tam w byłych stajniach. Siedziba kierownictwa WKTS, warsztatów i pozostałego taboru samochodowego mieściła się przy ul. Mazowieckiej, gdzie do dziś znajduje się część administracyjna WSPR w Szczecinie.
W latach 50. wśród taboru WKTS były różne samochody, pojawiały się takie marki aut jak Skoda, Fiat, Chevrolet, Volvo czy Opel. W większości były to już bardzo wysłużone pojazdy. Mechanicy nierzadko musieli dokonywać cudów, aby auta były zawsze w pełni gotowości. W późniejszych latach rozwój polskiej motoryzacji spowodował, że chorych coraz częściej przewożono Warszawami, a od końca lat 60. Fiatami 135p.
na zdjęciu: Sanitariusze pogotowia i kierowcy Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego; zdjęcie zostało wykonane w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.
Zgłoszenia dotyczące pacjentów, którym pomocy miało udzielić Pogotowie, trafiały do biura wezwań. W każdym powiecie w województwie znajdowało się co najmniej jedno biuro wezwań.
Zespół Lotnictwa Sanitarnego w Szczecinie utworzono w 1956 r. Załogę stanowili piloci, a także lekarze, felczerzy i pielęgniarze pogotowia, którzy do swej dyspozycji mieli samolot PO-2 w wersji sanitarnej. W 1960 roku zespół otrzymał nowoczesny sprzęt, szybki samolot dwusilnikowy Super Aearo oraz śmigłowiec SM-1. Od 1975 r. w miejsce śmigłowca SM-1 zaczęto używać nowoczesnych wówczas dwusilnikowych śmigłowców Mi-2 o napędzie turbinowym. Wraz z wymianą sprzętu nastąpiło polepszenie jakości świadczonych usług – samoloty były szybsze i bardziej skuteczne w akcjach ratunkowych.
Jako pierwszy w Polsce w dniu 1 sierpnia 1994 roku uruchomiony został na terenie lotniska w Szczecinie Dąbiu zespół śmigłowcowej służby ratunkowej, który w tym czasie stanowił odpowiednik HEMS. Zespół ten funkcjonował w strukturze szczecińskiego pogotowia do 19 czerwca 2000 roku, a następnie został przekazany do tworzącego się SPZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Z dniem 1 stycznia 1999 Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego oraz Oddziały Pomocy Doraźnej byłego województwa szczecińskiego zostały włączone w struktury Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W następnych latach włączano kolejne powiaty wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.
Na przestrzeni lat struktura zatrudnienia i funkcjonowania WSPR uległa wielu zmianom. Aktualnie zatrudnionych jest ok. 60 lekarzy, 850 ratowników medycznych i 50 dyspozytorów. Zamiast wielu biur wezwań funkcjonują dwie dyspozytornie – jedna w Kołobrzegu, druga w Szczecinie. Na terenie województwa działa 89 zespołów ratownictwa medycznego w 47 lokalizacjach. WSPR posiada blisko 140 pojazdów specjalistycznych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną oraz środki łączności. Znaczną część taboru stanowią auta marki Mercedes Benz Sprinter.
Komentarze
6