Przed nami drugi dzień Żagli 2021. Zwiedzanie jednostek, masa atrakcji dla dzieci i dorosłych, koncerty, smakołyki z food trucków – Szczecin się bawi przez cały weekend!

 

Drugi dzień Żagli 2021 za nami. Jutro ostatnia okazja, by skorzystać z atrakcji

To był pełen wydarzeń dzień. Liczne koncerty, możliwości zwiedzania żaglowców, warsztaty dla dzieci oraz możliwości spróbowania smakołyków z food trucków – na brak wrażeń odwiedzający Żagle 2021 nie mogli narzekać. – Jutro dalsza część atrakcji, dalsze doznania kulinarne, muzyczne. Atrakcji jest mnóstwo. Czuć atmosferę życia w mieście – podsumowują Sandra Jędras i Michał Kaczmarek.


Akustyczeń na Żaglach 2021

Scena na Łasztowni ponownie należy do szczecińskiego festiwalu Akustyczeń. O 18 wystąpił Kapitan Stereo, teraz na scenie koncertuje Konrad Słoka z Zespołem.

 

 

Jak są żagle, muszą być i szanty!

Jedną z muzycznych atrakcji jest scena folkowo-szantowa umiejscowiona przy pomniku Centaura, która cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Tutaj m.in. gra Dair, szczecińska grupa wykonująca muzykę celtycką z elementami szant.

 

Craft Beer Zone zachęca szerokim wyborem

To istny raj dla smakoszy piwa. Jasne, ciemne, pszeniczne, IPA – każdy znajdzie coś dla siebie.

– W naszej ofercie mamy bestsellery, czyli piwa, które już od kliku lat są znane, np. „święty spokój”, które zdobyło medal w konkursie na Craft roku 2017. Drugie piwo, które równie dobrze się sprzedaje to „Letnia przygoda”. Ale mamy też nowości, w tym kwaśne piwo z sokiem z wiśni i sokiem z aronii – zachęcają sprzedawcy ze stosika Browaru Poza Miastem.

Ci, którzy nie lubią jednak piwa, jak dobrze poszukają, znajdą stanowisko z innymi bąbelkami. Prosecco Merc, gdzie dostaniemy wina musujące.


Żagle 2021 godnie zastępują The Tall Ships Races. „Szczecin potrzebuje porządnej imprezy żeglarskiej”

– Warto spędzić tutaj czas – przekonuje Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina. – Takiej imprezy nie da się zorganizować w Warszawie czy w Poznaniu. To może zrobić tylko nad taką wodą, jaką mamy przy nabrzeżach. Szczecin potrzebuje przynajmniej raz w roku porządnej imprezy żeglarskiej. Cieszę się, że mieszkańcy to rozumieją, że coraz więcej z nich chcą korzystać z wody. Co najbardziej mnie cieszy, to fakt, że nie zamykają się drzwi Centrum Żeglarskiego i młodzi ludzie chcą się tam uczyć. Żagle to szkoła życia, to doświadczenie, które warto przeżyć.

Tu króluje woda

Zaraz przy moście pontonowym na Łasztowni znajduje się Strefa Wody, w której nie brakuje ciekawych interaktywnych zabaw.

– Trzy namioty sferyczne nawiązują kształtu cząsteczki wody. Promujemy w nich projekt Czysta Odra oraz Fabrykę Wody. Tutaj można zasięgnąć informacji o działalności ZWiK-u i o tym, co znajdzie się w Fabryce Wody – mówi Piotr Zieliński z Fabryki Wody.


Można sprawdzić swoje umiejętności artystyczne

Wydarzeń dla dzieci i całych rodzin jest całe mnóstwo.

– w tym roku jesteśmy przygotowani na to, aby dzieci w każdym wieku miały zapewnione atrakcje w postaci rysowania, śpiewania warsztatów plastycznych o tematyce żeglarskiej i morskiej. Serdecznie wszystkich zapraszamy – mówią animatorzy ze Strefy Dziecięcej.

Na placu przy pomniku Mickiewicza powstała już spora galeria prac małych artystów.

– Tematyką jest dno morskie. Wiemy, że okala nas Odra, dlatego postanowiliśmy zrobić przestrzenne ryby. Dzieci malują farbami akrylowymi na profesjonalnym płótnie malarskim – tłumaczą panie Agata i Małgorzata, które wspierają maluchy w twórczości.

 


Co można zwiedzać?

Z zachowaniem środków ostrożności, w ograniczonych grupach i w maseczkach oraz za zgodą kapitanów można zwiedzać jednostki, które u nas cumują. Można wejść na pokład Daru Młodzieży (sobota 10:00-17:00, niedziela 16:00-19:00), Baltic Beauty (sobota i niedziela 11:00-15:00) ORP Poznań (sobota 14:00-17:00, niedziela 9:00-12:00 oraz 14:00-17:00) Generała Zaruskiego (sobota 11:00-13:00 i 16:00-18:00) oraz Ms Planeta 1 (sobota 14:00-18:00, niedziela 10:00-13:00).

 

Jest czego posłuchać na Łasztowni

Trwa IV Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Szczecinie.

– Poziom jest naprawdę bardzo wysoki. Jesteśmy w trakcie przesłuchań, najpierw jest prezentacja sceniczna, potem dyrygowanie z ręki. Jutro będziemy oglądać przemarsz, będzie pokaz mażoretek, oceniamy solistów. Skala jest bardzo szeroka. Naprawdę jest czego posłuchać i co pooglądać – komentuje profesor Iwona Wiśniewska-Salamon, przewodnicząca festiwalu. – Dzisiejsze nagranie było nagraniem na płytę, która powstanie na 40-lecie działalności orkiestry – mówi Tomasz Dulski, dyrygent Orkiestry Gminnej Strzelce Wielkie. – U nas przedział wiekowy jest bardzo rozpięty, od 10 do 80 lat.


Jednostki przyciągają tłumy odwiedzających

– Jesteśmy bardzo olbeganym statkiem, jeżeli chodzi o turystów. Drugi dzień jesteśmy otwarci na zwiedzanie. Wczoraj statek był udostępniony przez 4 godziny, dzisiaj jesteśmy otwarci do godziny 17. Jutro od 17 do 19 – mówi oficer Daru Młodzieży. – Zawsze bardzo chętnie zawitamy do Szczecina, zawsze jesteśmy tu bardzo mile witani, panuje tu miła i sympatyczna atmosfera.

O tym, że Dar Młodzieży i Szczecin mają się ku sobie, może świadczyć fakt, że na jednym z trzech masztów widnieje herb naszego miasta.

Na Żaglach 2021 można również spotkać specjalną grupę oficerów łącznikowych, którzy pełnią rolę amsadorów Szczecina dla goszczących u nas jednostek. Pomagają nie tylko załagom, ale również odwiedzającym – udzielą informacji, gdzie przycumowane są dane jednostki, czy można ją zwiedzać, czy ogólnie o układ imprezy.

 


Sobotni dzień wypełniony atrakcjami

– To wydarzenie żeglarskie, a więc to są nasi główni bohaterowie. Dar Młodzieży, który mam nadzieję uda się dzisiaj odwiedzić, litewski Brabander czy hiszpańska Atyla. Poza tym Żagle 2021 to wydarzenie również artystyczne. Trzy sceny trochę rozpostarte po mieście. Na scenie folkowo-szantowej niebawem zacznie rozbrzmiewać muzyka. Dużo się dzieje na Łasztowni, tam scena w ramach Akustycznia, a na Wyspie Grodzkiej do godziny 20 prezentować się będą lokalni artyści – zapowiada Michał Kaczmarek.

 

Sobota to drugi dzień imprezy. W programie dla najmłodszych Strefa Dziecięca przy pomniku Mickiewicza (w godz. 12-20), która przygotowała animacje taneczno-muzyczne prowadzone przez ZPiTZS „Krąg”, warsztaty taneczne, koncert orkiestry dętej DK 13 Muz „Szczecińska 13” oraz warsztaty Samby Batucady na brazylijskich bębnach.

Przez większość dnia będzie można odwiedzać pokłady cumujących żaglowców. Swoje pokłady udostępnili m.in. Dar Młodzieży, Atyla, Kapitan Borchardt, ORP Poznań, Generał Zaruski czy Baltic Beauty. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia pokładów znajdują się na tablicach informacyjnych przy jednostkach.

Od samego rana na odwiedzających czekają stoiska handlowo-gastronomiczne, których łącznie po obu stronach Odry jest około 150! Na Jarmarku pod Żaglami (10-1:30) oraz w Alei Artystów (10-22) można przebierać w bogatym asortymencie. Stoiska ustawione są zarówno po stronie Wałów Chrobrego, jak i na Łasztowni oraz bulwarach.

Na Wyspie Grodzkiej króluje Strefa Sportu – Floating Trippin' Festival (10-18) któ®a zadba nie tylko o dobrą formę, ale i dobrą zabawę. Do dyspozycji odwiedzających są stanowiska Roundnet (nowej gry zbliżonej do siatkówki) Kan Jam (gry wykorzystującej elementy rzutów dyskiem frisbee), Trickboard (przyrządu służącego do ćwiczenia równowagi) oraz Rezonansu uśmiechu (symulatora jazdy na desce używanego do ćwiczeń mięśni głębokich).

Na trzech scenach muzycznych w rejonie Odry zespoły będą grały do późnych godzin nocnych. Na scenie przy Cenaturze od 14.30 do północy będzie można posłuchać szantowo-folkowej muzyki, z kolej na Scenie na Łasztowni od 10 do 14.30 trwa IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Od 15 scenę przejmują szczecińskie zespoły.

 

31.07.2021, SOBOTA

Muzeum Narodowe

12:00-22:00 Stettin / Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

Ulica Zygmunta Starego

10:00-22:00 Aleja Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego Scena Dziecięca/przy Pomniku Mickiewicza

12:00-20:00 Strefa Dziecięca:

– na scenie: animacje, koncerty, spektakle interaktywne, warsztaty taneczne;

– na terenie strefy: warsztaty, aktywności sportowe, wystawa familijna „Z MIŁOŚCI DO WODY … FOR THE LOVE OF WATER”, punkty informacyjno-promocyjne.

Wały Chrobrego, ul. Jana z Kolna, Bulwar Piastowski

10:00 -1:30 Jarmark pod żaglami, Tawerny piwne Wały Chrobrego

10:00-22:00 Aleja Artystów, na której będą prezentowane wyjątkowe wyroby rękodzielnicze twórców z całej Polski.

ul. Jana z Kolna/ul. Komandorska

10:00-1:30 Lunapark Jan Novy – wesołe miasteczko z Czech

Ulica Admiralska

10:00-1:30 Craft Beer Zone – specjalna strefa urządzona w portowym klimacie. Odpoczynek, muzyka i mnóstwo rodzajów piwa do wyboru.

Pokład żaglowca

16:00 Gala wręczenia Nagród Żeglarskich

Scena szantowo-folkowa przy Centaurze

14:30-24:00 Zapraszamy na wyjątkowe koncerty

14:30-15:30 Korycki Żukowska

15:45-16:45 Stare Dzwony

17:00-18:00 Dair

18:15-19:15 Banana Boat

19:30-20:30 Serencza

20:45-21:45 Ryczące 20

23:00-24:00 Hambawenah

Netto Arena

18:00 Koncert Cleo

Pokład żaglowca Atyla

22:00 Koncert gitarowy – Krzysztof Meisinger i zespół Poland baROCK

Łasztownia

10:00-1:30 Strefa Food Trucków – kulinarna podróż po całym świecie za sprawą restauracji na kółkach

Łasztownia

10:00-1:30 Wesołe miasteczko – Holiday Park Szczecin z największym kołem młyńskim w Polsce Wheel of Szczecin

Scena na Łasztowni

15:00-23:00 Koncerty szczecińskich zespołów

15:00 Chór Akademii Morskiej

16:00 Los Cafe

17:00 Jackpot Quintet

18:00 Kapitan Stereo

19:00 Luz Blues

20:00 Parasoul

21:00 Konrad Słoka z zespołem

22:00 Rock Gintrowski

Scena na Łasztowni

10:00-14:30 IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin – prezentacje/koncerty

Prawy brzeg

10:00-20:00 Czysta Odra w Szczecinie - Strefa Animacji

Nabrzeże pasażerskie

10:00-22:00 Wystawa z okazji jubileuszu 25-lecia polsko-kanadyjskiego Klubu Żeglarskiego „Zawisza Czarny”

Łasztownia

10:00-20:00 Czysta Odra w Szczecinie - Strefa Animacji Scena na Wyspie Grodzkiej

14:00-20:00 Koncerty szczecińskich zespołów

14:00 Vendre, Torney

15:00 O2

16:00 Blue Bossa

17:00 Ethno Flow

18:00 Zachodni Wiatr

19:00 BAIKA

Scena na Wyspie Grodzkiej

20:00-2:00 Ruchome piaski – impreza na plaży, podczas której o odpowiedni klimat zadba m. in. DJ Milzz

Plaża na Wyspie Grodzkiej

10.00-18.00 Strefa Sportu - Floating Trippin’ Festival - rodzinne atrakcje sportowe i rekreacyjne