Został nim Martin Směták, który od wielu lat mieszka i pracuje w Szczecinie. W uroczystym otwarciu nowego Konsulatu Honorowego Republiki Czeskiej przy ul. Mazowieckiej 13b uczestniczyli we wtorek m.in. przewodniczący czeskiego Senatu Miloš Vystrčil oraz marszałek polskiego Senatu Tomasz Grodzki.

 

Martin Směták przyjechał do naszego miasta w 2009 r., wraz z obecną żoną, która pochodzi właśnie ze Szczecina. Od wielu lat pracuje w firmie Multi Projekt, która zajmuje się przygotowywaniem dokumentacji projektowej oraz realizacją inwestycji budowlanych. Teraz dojdą jeszcze nowe obowiązki konsula honorowego.

– Dokładnie 12 lat temu zostawiłem ojczyznę, spakowałem walizki i wyjechałem do Szczecina. Po 12 latach przyprowadzam ojczyznę tutaj z powrotem – mówił podczas otwarcia konsulatu.

Czym zajmuje się konsul honorowy?

Nowy konsul honorowy zajmie się pomocą konsularną obywatelom czeskim (np. gdy podczas pobytu w województwie zachodniopomorskim zgubią dokumenty), będzie popularyzował Czechy w naszym regionie (m.in. historię i kulturę, a także atrakcje turystyczne naszych południowych sąsiadów) oraz promował wzajemne relacje gospodarcze.

– Będzie pomagać obywatelom czeskim w sprawach konsularnych, ale nie tylko. Mamy nadzieję, że będzie wspierał aktywności w zakresie kultury, szkolnictwa, a także relacji gospodarczych – podkreślał Ivan Jestřáb, ambasador Czech w Polsce.

18. konsulat honorowy w Szczecinie

W uroczystości otwarcia konsulatu uczestniczyła duża delegacja z Czech. Sześciu senatorów, z przewodniczącym tej izby Milošem Vystrčilem na czele, a także przedsiębiorcy. Polską stronę reprezentowali m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek, marszałek województwa Olgierd Geblewicz i marszałek Senatu – Tomasz Grodzki.

– Takiej reprezentacji to Czechy dawno w Szczecinie nie miały. Ale muszę powiedzieć, że Szczecin konsulami stoi, działają tutaj konsule honorowi wielu krajów. I to jest dobra tradycja Szczecina, pokazująca, że jest to miasto otwarte na świat – podkreślał marszałek Grodzki.

W Szczecinie mamy obecnie 18 konsulatów honorowych: Bośni i Hercegowiny, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwy, Luksemburga, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Na zdjęciu: Od lewej: Olgierd Geblewicz, marszałek województwa; Miloš Vystrčil, przewodniczący czeskiego Senatu; Martin Směták, konsul honorowy Czech w Szczecinie; Tomasz Grodzki, marszałek Senatu; Ivan Jestřáb, ambasador Czech w Polsce; Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.