Scena z zapleczem, dwa bary, funkcjonalne toalety, szatnia i palarnia. Wiemy już, jak zmieniło się wnętrze holu dawnego kina Kosmos. Teraz jest przygotowane na imprezy muzyczne i rozrywkowe. Wiele wskazuje na to, że wreszcie w budynku dawnego kina przy alei Wojska Polskiego zacznie działać klub o takiej samej nazwie. Na otwarcie (26 września) zaplanowano występ punk-rockowej żywej legendy – zespołu Dezerter!

Powody opóźnienia

Termin rozpoczęcia funkcjonowania klubu w gmachu dawnego kina Kosmos był już przesuwany dwa razy, początkowo z powodu przedłużających się prac modernizacyjnych. – Powody opóźnienia były charakterystyczne dla każdego remontu, to m. in. opóźnienia ze strony podwykonawców czy problem z dostępnością materiałów lub elementów instalacji. Całość wymagała dużej uwagi – to zabytek i nie zawsze najprostsze czy najszybsze rozwiązania wchodziły w grę. Dziś już wiemy, że przeliczyliśmy się i pierwotny terminarz prac sprzed roku był daleko zbyt optymistyczny – mówi menadżer klubu, Piotr Trafny.

Kompromis między klimatem a szacunkiem

– Gdy przestrzeń była już gotowa do podjęcia publiczności, wybuchło zamieszanie związane z epidemią. To był dla nas duży cios, zresztą tak jak dla całej branży kulturalno-rozrywkowej. Z kolei sezon letni to nigdy nie był dobry czas dla sal eventowych, więc postanowiliśmy poczekać z otwarciem do jesieni – dodaje.

Prace zostały zatem zakończone. Jak zmienił się ten budynek w środku? – Parter kina, czyli hol oraz przedsionek kina, zostały przebudowane i przystosowane do pełnienia funkcji sali eventowej. Powstały dwa bary, funkcjonalne toalety, szatnia, palarnia oraz scena o wymiarach 24m2 z zapleczem. Staraliśmy się znaleźć kompromis między wymogami realizacji wydarzeń, klimatem sali koncertowej a szacunkiem do historii budynku, w którym gościmy – opisuje zmiany Trafny. – Nie możemy także zapominać o pracach wykonanych jeszcze wcześniej – odnowieniu elewacji, okien na klatkach schodowych, restauracji mozaiki. Właściciel obiektu zadbał również o szereg rzeczy niewidocznych na pierwszy rzut oka: fundamenty, dach, instalacje wodno-kanalizacyjne czy cieplne.

Ponad 500 miejsc, ale teraz mniej

W normalnych okolicznościach klub może pomieścić ponad 500 gości, ale aktualnie z uwagi na reżim sanitarny i konieczność zachowania dystansu między uczestnikami wydarzeń, ta liczba została zredukowana o ponad połowę.

– Aktualnie zaplanowanie atrakcyjnego programu to prawdziwe wyzwanie, bo ekonomia jest bezwzględna. Pewne koszty po stronie organizatora i artystów są stałe lub regularnie rosną, ale jest jakaś granica podnoszenia ceny biletów. Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem artystów, organizatorów oraz publiczności uda się nam wszystkim przejść przez ten kryzys – mówi Trafny.

Metal, hip-hop i elektronika. Najbliższe plany klubu

Oprócz typowych występów muzycznych w Kosmosie mają się odbywać także inne wydarzenia: występy stand-up, zloty itp. Wiemy, że 12 listopada zagrają tu dwa zespoły związane Toruniem - formacja Dola, wykonująca mieszankę post-rocka i sludge metalu, oraz założony w 2018 roku MAG, łączący doom metal z black metalem, porównany do Electric Wizard czy Black Sabbath.

21 listopada pojawią się hip-hopowi potentaci – Dwa Sławy w programie „Pokolenie X2”, czyli z utworami z tegorocznej płyty. Sześć dni później zaprezentuje się duet Karaś/Rogaś, czyli muzyk grupy Dumplings i wokalista Comy.

Wcześniej planowane występy Kaz Bałagane i Szpaka zostały odwołane przed organizatorów, natomiast O.S.T. R wystąpi w innym miejscu.