Nagrobek z czarnego granitu z 1867 r. poświęcony jest pamięci maklera giełdowego Johanna-Juliusa Röschera, który mieszkał przy dzisiejszej ul. Wyszyńskiego. Ktoś wykopał go w Parku Żeromskiego i przygotował do wywiezienia. Kradzież udaremniła policja.

Jak czytamy w policyjnym komunikacie, na nagrobek leżący przy ul. Starzyńskiego, w pobliżu ul. Kapitańskiej, uwagę zwróciła jedna ze szczecińskich dziennikarek. Powiadomiła policję, która zabezpieczyła nagrobek, jako zaginiony zabytek. Został on już przewieziony na Cmentarz Centralny.

Park Żeromskiego to dawny Cmentarz Grabowski. W latach 1802-1900 był pierwszym cmentarzem komunalnym w Szczecinie. Dlatego podobne znaleziska nie są zaskoczeniem. Granitowy nagrobek z 1867 r. jest jednak najstarszym z odnalezionych współcześnie w tym miejscu.

Policja ustaliła, że jest to kamień nagrobny maklera giełdowego Johanna-Juliusa Röschera (1800-1867), zamieszkałego przy dzisiejszej ul. Wyszyńskiego (nm. Breitestraße 380). Waży ok. 350 kg. O znalezisku został powiadomiony Miejski Konserwator Zabytków.

„Zachodniopomorscy policjanci dzięki nieustającej współpracy ze społeczeństwem odnajdują coraz więcej zaginionych przedmiotów wpisanych w historię województwa zachodniopomorskiego” – podkreślają funkcjonariusze.