Przy ul. Polickiej na północy Szczecina powstanie galeria handlowa Vendo Park. Jej częścią będzie m.in. popularny market budowlany. Otwarcie zaplanowano na koniec III kwartału 2022 roku.

 

Inwestorem jest Trei Real Estate Poland, międzynarodowy deweloper należący do niemieckiej grupy Tengelmann, który w Polsce i Czechach rozwija sieć galerii handlowych pod marką Vendo Park. W Szczecinie kupił w tym celu 5,5-hektarową działkę przy ul. Polickiej na Stołczynie. Znanych jest coraz więcej szczegółów dotyczących jej planowanego zagospodarowania.

Jakie będą tam sklepy?

– Vendo Park w Szczecinie to największy projekt w historii działalności Trei – zaoferuje w sumie 23 000 mkw. powierzchni handlowej. Równolegle będziemy realizować dwa obiekty – budynek Vendo Parku i market budowlany, który zadebiutuje w mieście ­– usłyszeliśmy w biurze prasowym Trei Real Estate Poland.

Częścią Vendo Parku będą m.in. sklepy: Lidl, Action, Media Expert, Maxi Zoo, Smyk, Rossmann, Sinsay, TEDi, Dealz, Deichmann, Pepco, JBB czy Martes Sport.

– Zgodnie z harmonogramem otwarcie Vendo Parku zaplanowane jest pod koniec III kwartału 2022 roku – informuje inwestor.

W miejscu najstarszej fabryki domów w Polsce

Nowy park handlowy zostanie zbudowany w miejscu dawnej fabryki domów KBO-1 (Kombinat Budownictwa Ogólnego). Tutaj powstawały prefabrykaty do budowy budynków z wielkiej płyty. Więcej o historii tego miejsca można dowiedzieć się z artykułów na blogu Szczecin Stołczyn (https://stolczyn.com/), prowadzonym przez Paulinę Romanowicz, pasjonatkę historii tego północnego osiedla.

W przytoczonym przez nią artykule z „Kuriera Szczecińskiego” z 1980 r., czytamy, że stołczyńska fabryka domów powstała w 1973 i była najstarszym zakładem tego typu w Polsce. Pracowano w nim na trzy zmiany. Jak pisze dziennikarka Elżbieta Bruska, w 1979 r. wykonano tam 1 400 izb. Dziś po dawnej fabryce został tylko nieuporządkowany teren.

Niemal po drugiej stronie ulicy działa od lat Galeria Północ.