Przy ul. Polickiej na północy Szczecina powstanie galeria handlowa Vendo Park. Jej częścią będzie m.in. pierwszy w Szczecinie market budowlany Obi. Otwarcie zaplanowano na koniec III kwartału 2022 roku.

 

Inwestorem jest Trei Real Estate Poland, międzynarodowy deweloper należący do niemieckiej grupy Tengelmann, który w Polsce i Czechach rozwija sieć galerii handlowych pod marką Vendo Park. W Szczecinie kupił w tym celu 5,5-hektarową działkę przy ul. Polickiej na Stołczynie. Znanych jest coraz więcej szczegółów dotyczących jej planowanego zagospodarowania.

Jakie będą tam sklepy?

– Vendo Park w Szczecinie to największy projekt w historii działalności Trei – zaoferuje w sumie 23 000 mkw. powierzchni handlowej. Równolegle będziemy realizować dwa obiekty – budynek Vendo Parku i market Obi, który zadebiutuje w mieście ­– usłyszeliśmy w biurze prasowym Trei Real Estate Poland.

Częścią Vendo Parku będą m.in. sklepy: Lidl, Action, Media Expert, Maxi Zoo, Smyk, Rossmann, Sinsay, TEDi, Dealz, Deichmann, Pepco, JBB czy Martes Sport.

– Zgodnie z harmonogramem otwarcie Vendo Parku zaplanowane jest pod koniec III kwartału 2022 roku – informuje inwestor.

W miejscu najstarszej fabryki domów w Polsce

Nowy park handlowy zostanie zbudowany w miejscu dawnej fabryki domów KBO-1 (Kombinat Budownictwa Ogólnego). Tutaj powstawały prefabrykaty do budowy budynków z wielkiej płyty. Więcej o historii tego miejsca można dowiedzieć się z artykułów na blogu Szczecin Stołczyn (https://stolczyn.com/), prowadzonym przez Paulinę Romanowicz, pasjonatkę historii tego północnego osiedla.

W przytoczonym przez nią artykule z „Kuriera Szczecińskiego” z 1980 r., czytamy, że stołczyńska fabryka domów powstała w 1973 i była najstarszym zakładem tego typu w Polsce. Pracowano w nim na trzy zmiany. Jak pisze dziennikarka Elżbieta Bruska, w 1979 r. wykonano tam 1 400 izb. Dziś po dawnej fabryce został tylko nieuporządkowany teren.

Niemal po drugiej stronie ulicy działa od lat Galeria Północ.