Sześć samochodów słynnej przedwojennej szczecińskiej marki "Stoewer" przyjechało do Szczecina. To pierwszy transport z liczącej ponad tysiąc sztuk (nie tylko samochodów, ale też rowerów, maszyn do szycia i pisania oraz dokumentów) kolekcji, która została kupiona przez miasto Szczecin.

Rodzina Stoewerów na początku produkowała rowery, maszyny do szycia i pisania (przy dzisiejszej ul. Niemcewicza). Później otworzyła zakład przy obecnej al. Wojska Polskiego, w którym zaczęły powstawać słynne na całą Europę samochody.

W Szczecinie kolekcja będzie bezpieczna

Manfried Bauer przez wiele lat gromadził wszystkie pamiątki związane z przemysłowym imperium Stoewerów. Od samochodów po szpulki na taśmę do maszyny do pisania. Powstała imponująca kolekcja, którą teraz zgodził się sprzedać. Szczecin zapłacił za nią ponad 3 mln zł.

W nocy z czwartku na piątek (5/6 września) do naszego miasta dotarł pierwszy transport, a w nim sześć aut: Stoewer C-2 z 1913 roku, Stoewer S-8 z 1928 roku, Stoewer V5 Cabrio-limousine z 1931 roku, Stoewer V5 Sport z 1931 roku, Stoewer Arkona z 1939 roku oraz Stoewer Sedina z 1939 roku. Ostatnie auto - Stoewer Greif z 1938 roku - przyjedzie w połowie 2021 roku. Jak informuje Muzeum, Manfried Bauer jeszcze nim jeździ.

Prócz samochodów wkrótce do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie przyjedzie 8 rowerów (jeden, to właściwie motorower), 34 maszyny do pisania, 54 maszyny do szycia i kilkaset drobnych eksponatów, takich jak dokumenty, odznaki, nagrody z imprez motoryzacyjnych, wydawnictwa z epoki, firmowe gadgety reklamowe, fotografie, części, narzędzia. Ostatni transport ma dotrzeć do Szczecina 22 września. 

Kiedy będzie można oglądać kolekcję?

Cała kolekcja, już opracowana, zostanie udostępniona zwiedzającym pod koniec października, ale dla miłośników motoryzacji MTiK ma małą niespodziankę. W najbliższy weekend, tj. 7 i 8 września, w gmachu prrzy Niemierzyńskiej 18 zaprezentowane zostaną trzy auta. To Stoewer S-8, V5 Sport oraz Sedina. Samochody będzie można oglądać tylko w sobotę i niedzielę. Z okazji 140-lecia komunikacji miejskiej, bilety wstępu (normalne) są tańsze o połowę.