Poparcie szczecińskich członków Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskał Dawid Krystek, który jako jedyny wystartował w partyjnych prawyborach.

Był tylko jeden kandydat, więc prawybory sprowadzały się do tego, czy przy nazwisku Krystka zaznaczona zostanie kratka oznaczająca poparcie, sprzeciw lub wstrzymanie się od głosu. Uprawnionych do głosowania było 309 członków szczecińskiego SLD. W głosowaniu wzięło udział 67% uprawnionych. Za kandydaturą D. Krystka głosowało 83%, przeciw 10%, wstrzymało się od głosu 7%.

Wyniki były formalnością. Dużo ciekawiej byłoby, gdyby zgodnie z zapowiedziami sprzed miesięcy do prawyborów przystąpił również Dariusz Wieczorek. Ostatecznie zrezygnował on jednak ze względu na zmiany w ordynacji wyborczej. Zabronione jest teraz jednoczesne kandydowanie w wyborach na prezydenta miasta i do Sejmiku Województwa. A Wieczorek jest tam radnym i chciałby powalczyć o kolejną kadencję.  

- Dla nas równie ważne są wybory do Sejmiku Województwa, a ordynacja wyborcza jest dzisiaj taka, a nie inna. Dlatego na placu boju pozostałem tylko ja – tłumaczył po rozpoczęciu dzisiejszego głosowania Dawid Krystek. – Prawybory zapowiedzieliśmy już półtora roku temu. Organizujemy je po to, aby każdy z 309 członków SLD w Szczecinie miał wpływ na to, kto będzie reprezentował naszą formację. Jesteśmy partią demokratyczną nie tylko z nazwy. W innych partiach to liderzy partyjni, często w Warszawie, wskazują kandydatów. W SLD jest inaczej. Krystek od dwóch kadencji jest szczecińskim radnym. Przed czterema laty również był kandydatem SLD na prezydenta miasta. Uzyskał wtedy 5,66% głosów i zajął w I turze piąte miejsce.

- Zna świetnie Szczecin, ma duże doświadczenie samorządowe, potrafi łączyć, a nie dzielić. To osoba kompromisu i dialogu – komplementował partyjnego kolegę Wieczorek.SLD zapowiada, że ma „dobrą ofertę” dla szczecinian. Bliski finalizacji ma być program, który wkrótce zostanie przedstawiony mieszkańcom. Jednocześnie obaj samorządowcy zastrzegali, że ich aktywność związana z prawyborami nie jest rozpoczęciem kampanii wyborczej. Jest ona bowiem zakazana dopóki terminu wyborów nie ogłosi Prezydent RP.

Szczecin jest drugim miastem w województwie, w którym SLD wyłoniło już kandydata na prezydenta. W lutym swój start na prezydenta Świnoujścia ogłosiła Joanna Agatowska, była wiceprezydent tego miasta.

ZOBACZ TEŻ: PO i Nowoczesna przedstawiły wspólnego kandydata na prezydenta Szczecina. To Sławomir Nitras