Budowlańcy rozpoczną od robót związanych z wykonaniem infrastruktury podziemnej na odcinku od al. Wojska Polskiego, poprzez rondo Olimpijczyków, aż do skrzyżowania z ul. Jarzyńskiego. Oznacza to, że w poniedziałek 25 listopada (o godzinie 10) ul. Szafera zostanie na tym odcinku zamknięta.

- Dojazd ulicą Zawadzkiego będzie możliwy wyłącznie do ul. Litewskiej. Wjazdy na parkingi zlokalizowane wzdłuż ul. Szafera będą częściowo dostępne poprzez drogi wewnętrzne – osiedlowe. Objazd ruchu ogólnego planuje się przeprowadzić poprzez ul. Unii Lubelskiej, ul. Klonowica, ul. Zawadzkiego, ul. Marlicza (Benesza), ul. Romera, ul. Szafera, ul. Jarzyńskiego – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy miejskiej spółki Tramwaje Szczecińskie.

Przygotowane będą natomiast utwardzone ciągi dla pieszych prowadzące do hali Netto Arena (od al. Wojska Polskiego i w poprzek ul. Szafera), a także od al. Wojska Polskiego w kierunku Arkonki.

Wygodniej na rondzie Olszewskiego

Jest też dobra informacja dla kierowców. W poniedziałek nastąpi również częściowe otwarcie Ronda Olszewskiego (Wojska Polskiego – Arkońska – Szafera) dla pojazdów poruszających się wzdłuż al. Wojska Polskiego obiema jezdniami.

Dla autobusów linii 75 na trasie objazdu Zawadzkiego - Marlicza (Benesza) - Romera wyznaczone zostaną dodatkowe przystanki. Autobus linii 80 kursować będzie trasą Zawadzkiego - Szafera (po placu budowy) - Jarzyńskiego - Wojska Polskiego - Arkońska.

Dwie jezdnie, cztery ronda, torowisko i pętla

To pierwszy etap przebudowy ul. Szafera. Całość ma objąć odcinek od al. Wojska Polskiego do ul. Szerokiej. Powstanie tam ulica o dwóch jezdniach, każda po dwa pasy ruchu i cztery ronda (na każdym skrzyżowaniu). W pasie rozdzielającym jezdnie zaplanowano torowisko tramwajowe, a obok Netto Areny dużą pętlę tramwajowo-autobusową.

To wszystko ma być gotowe za 1,5 roku. Wykonawcą prac jest firma Eurovia Polska. Ich koszt to 125 mln zł. Nadzór nad realizacją inwestycji sprawuje spółka Tramwaje Szczecińskie Sp. z o.o., której powierzono funkcję zastępstwa inwestorskiego oraz funkcję inżyniera kontraktu.


Szczegółowe zmiany dotyczące komunikacji miejskiej

Od 25.11 (dla linii nocnych od nocy 25/26.11.2019) nastąpią zmiany w kursowaniu linii 75, 80, 53, 521, 529 i 531.

Autobusy linii 75 kursować będą objazdem (w obu kierunkach): od przystanku „Zawadzkiego Kościół” ulicami Marlicza i Romera do ulicy Szafera i dalej bez zmian do przystanku „Krzekowo Kościół”. Na trasie objazdu uruchomione zostaną przystanki:

- „Marlicza” – na ul. Marlicza przy skrzyżowaniu z ul. Zawadzkiego (nr 39911 w kierunku Krzekowa i 39912 w kierunku centrum),

- „Romera Szkoła” – na ul. Romera przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 (nr 39412 i 39411),

- „Romera” – na ul. Romera w odległości ok. 100 m od skrzyżowania z ul. Szafera (nr 32421 i 32422).

Wyłączone z obsługi przez linię 75 będą przystanki „Zawadzkiego”, „Szafera” i „Romera” (na ul. Szafera). Od poniedziałku do soboty oraz w Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia będzie kursować według dotychczasowego rozkładu jazdy. W dni świąteczne linia będzie kursowała w godzinach 5-6 z częstotliwością co 20 minut, w godz. 6-9 co 15 minut, w godz. 9-10 co 12 minut, w godz. 10-17 co 9 minut, w godz. 17-20 co 10 minut, w godz. 20-23 co 15 minut.

Autobusy linii 80 kursować będą objazdem (w obu kierunkach): od ronda Olszewskiego przez al. Wojska Polskiego, ul. Jarzyńskiego i ul. Szafera do przystanku „Zawadzkiego” i dalej bez zmian. Przystanki „Rondo Olszewskiego (Spacerowa)” zlokalizowane będą w ciągu al. Wojska Polskiego na wysokości przystanków tramwajów linii 1 i 9 o tej samej nazwie. Likwidacji ulegną przystanki tymczasowe zlokalizowane na ul. Szafera przy rondzie Szczecińskich Olimpijczyków. Linia kursować będzie według normalnego rozkładu jazdy.

Na linii 53 nastąpią zmiany w realizacji kursów wykonywanych dotychczas na trasie Zawadzkiego – Pomorzany Dobrzyńska (w obu kierunkach). Wybrane kursy (tj. wczesnoporanne i późnowieczorne) wykonywane będą na trasie Romera – Pomorzany Dobrzyńska (przez ul. Marlicza), pozostałe na trasie Klonowica Zajezdnia – Pomorzany Dobrzyńska. Kursy na trasie Stocznia Szczecińska – Pomorzany Dobrzyńska pozostają bez zmian.

Autobusy linii 521 kursować będą według normalnego rozkładu jazdy na zmienionej trasie jak linia 75.

Autobusy linii 529 kursować będą według normalnego rozkładu jazdy objazdem (w obu kierunkach): od przystanku „Tor Kolarski” ulicami Jarzyńskiego i Szafera do przystanku „Zawadzkiego” i dalej bez zmian. Linia nie będzie obsługiwać przystanków „Rondo Olszewskiego (Spacerowa)”.

Autobusy linii 531 kursować będą według normalnego rozkładu jazdy objazdem (w obu kierunkach): od ronda Olszewskiego przez al. Wojska Polskiego, ul. Jarzyńskiego i ul. Szafera do przystanku „Zawadzkiego” i dalej bez zmian.