Nitka Trasy Zamkowej prowadząca w kierunku miasta zostanie zmodernizowana. 2 października wykonawca zamierza wprowadzić początkowy etap tymczasowej organizacji ruchu.

Co się zmieni?
Prace obejmą odnowienie obiektu oraz elementów jego wyposażenia, przebudowę oświetlenia, remont kanalizacji deszczowej, modernizację dojazdów do obiektu, wprowadzenie stałej organizacji ruchu, wykonanie oświetlenia dróg, naprawę powierzchni betonowych i stalowych, zabezpieczenia antykorozyjnego, wykonanie chodników. Poprawiona zostanie też infrastruktura rowerowa.

- Po remoncie cykliści zjeżdżający z Trasy Zamkowej w ul. Jana z Kolna pojadą wyregulowaną, wydzieloną ścieżką rowerową, która połączy się z istniejącą infrastrukturą - zapowiada Szymon Wasilewski z ZDiTM. - Zmodernizowane zostanie również oznakowanie nawigacyjne na rz. Odra Zachodnia. Obecne tablice zastąpione zostaną przez nowoczesną sygnalizację świetlną dla statków.

Pierwsze utrudnienia od poniedziałku

Remont będzie odbywać się etapami. Przez cały okres trwania prac ruch aut będzie poprowadzony dwoma pasami. Jak informuje ZDiTM, w poniedziałek, 2 października, wykonawca zamierza wprowadzić początkowy etap tymczasowej organizacji ruchu. Polegać on będzie na wyznaczeniu buspasa w ciągu ul. Gdańskiej (na skrajnym lewym pasie drogi w kierunku centrum). Pas dla autobusów obowiązywać będzie od Basenu Górniczego (tuż za kładką) do przystanku tramwajowego „Baltona”. Poza pojazdami komunikacji miejskiej będzie zarezerwowany także dla taksówek, innych pojazdów dokonujących odpłatny przewóz osób oraz dla służb miejskich. Obowiązywać będzie on do zakończenia prac.

Następnie w terminie 6 października – 16 października wykonawca planuje wyłączyć z ruchu drogę pieszo-rowerową i prawy pas Trasy Zamkowej na całej długości przeprawy, przy zachowaniu zjazdu w ul. Jana z Kolna. Na całym tym odcinku przejezdne będą dwa pasy. O dalszych zmianach ZDiTM będzie informować na bieżąco.

- Kierowców dojeżdżających do centrum Szczecina zachęcamy do pozostawiania aut na parkingu park&ride przy ul. Hangarowej i korzystanie z komunikacji miejskiej. Z ulicy Hangarowej w kierunku centrum szybko i tanio dojedziemy liniami tramwajowymi nr 2, 7 i 8 - zachęca rzecznik ZDiTM.


Remont za 40 mln zł
Trasa Zamkowa to jedna z arterii łączących centrum miasta z prawobrzeżem Szczecina. Średnio w dzień powszedni przez Trasę Zamkową w kierunku centrum przejeżdża około 20 tys. pojazdów. Ponad 17 tys. dojeżdża do okolic Bramy Królewskiej, część zjeżdża wcześniej, np. w ul. Jana z Kolna. Północną nitkę arterii oddano do użytku w 1987 roku. W związku z wieloletnią eksploatacją, liczący ponad 2 kilometry fragment przeprawy wymaga gruntowej modernizacji. Rutynowa, coroczna kontrola stanu odcinka wykazała konieczność jego remontu. Dodatkowo, po zeszłorocznej awarii mostu Cłowego, miasto na prośbę radnych sprawdziło stan techniczny szczecińskich mostów. Wyniki dotyczące północnej nitki Trasy Zamkowej były najgorsze. Eksperci ocenili stan techniczny estakad na zaledwie 2,69 (w skali od 0 do 5). Mosty (nad Parnicą i Odrą Zachodnią) otrzymały „trójkę”. Nieco lepiej wygląda stan „młodszej” nitki wyjazdowej z miasta (estakady 2,75-2,85; mosty – 3), więc w pierwszej kolejności budowlańcy zajmą się północną częścią Trasy Zamkowej. Wykonawca będzie mieć 48 tygodni na wykonanie robót od momentu podpisania umowy. Koszt remontu to 40 mln zł.