Trzeci dzień żeglarskiego święta już się rozpoczął – ci z zacięciem sportowym wybrali się na przebieżkę z żaglami w tle. Na zwiedzających wciąć czekają strefy aktywności, zwiedzanie pokładów i spacerowanie alejkami pełnymi smakołyków i wyjątkowych gadżetów.


Akustyczeń na Żaglach. Ostatnie koncerty

Wyjątkowa edycja Akustycznia dobiega końca. Na zakończenie festiwalu na scenie pojawili się Margins, Chango i #UDW.


Jak odwiedzającym podobają się Żagle 2021?

Powoli największa impreza plenerowa w Szczecinie w tym roku dobiega końca. Przed nami jeszcze koncerty w ramach Akustycznia, z wesołego miasteczka można korzystać do późnych godzin wieczornych.

Tłumy mieszkańców i turystów odwiedziło Wały Chrobrego i Łasztownię, a kolejki przez jednostkami dowodzą, że wszyscy stęskniliśmy się za tego typu imprezami.

– Jesteśmy z Rzeszowa, a Żagle 2021 bardzo się nam podobają, zwłaszcza że jesteśmy pierwszy raz w Szczecinie na takiej imprezie – dzielą się swoimi odczuciami odwiedzający.

– Specjalnie przyjechałam z Bydgoszczy na to wydarzenie. Jest super, za każdym razem, jak przyjeżdżam, jest coś nowego. Polecam imprezę każdemu w kraju – zachęca inna turystka.


Atrakcje przy pomniku Mickiewicza nie tylko dla dzieci

Choć to rzeczywiście maluch królują na placu, to i starsi znajdą dla siebie ciekawe propozycje. Można tu pośpiewać, potańczyć, porysować, popływać, poćwiczyć – jednym słowem warto wybrać się na Żagle 2021, by aktywnie i kreatywnie spędzić niedzielne popołudnie.

– Joga jest dla każdego, niezależnie od stopnia zaawansowaniu lub wieku. Wszystko jest dostosowane do możliwości uczestników – mówią instruktorzy.

Do wyboru są również m.in. SUP-y czy skimboard.

Również w Strefie Dziecięcej znajduje się punkt informacyjny Centrum Inicjatyw Rodzinnych i programu Szczecin Przyjazny Rodzinie. Tutaj podpowiedzą, co ciekawego miasto oferuje małym mieszkańcom.

Strefa Dziecięca czynna jest do godz. 20.

 

 

Scena przy Centaurze regularnie wypełnia się artystami z całej Polski. Królują tu szanty

– Szanty to marynarskie pieśni pracy. A my będziemy śpiewać pieśni spod znaku wiatru wody i przygody. Zaczynamy koncertem rodzinnym. Chcemy stworzyć taką atmosferą, która pociągnie za sobą emocjonalnie dorosłych i dzieci. Będą piosenki autorskie, będzie o tym, jak zbudowany są żaglowce, co takiego się robi na morzu – mówi zespół Zejman&Garkumpel. – Dla nas to ogromy zaszczy i frajda tutaj być.


Jeden z najjaśniejszych artystycznych momentów

Festiwal Orkiestr Dętych to jedna z muzycznych atrakcji takich imprez jak Dni Morza czy The Tall Ship Races. Szczecin odwiedziły orkiestry z całej Polski i nie tylko, bo znalazły się też grupy z Europy. – Zawsze byłem na tak, żeby przyjechać do Szczecina. Jesteśmy ponad 50-osobową orkiestrą. Bardzo nam się podoba aura, towarzystwo, poziom. Jest to miłe, że szczecinianie towarzyszą nam w przemarszu – mówi pan Paweł z Orkiestry z gminy Strzelce Wielkie. – Nasza orkiestra jest ze Lwowa. Stroje to miks naszego regionu. Są elementy strojów góralskiego i wojskowego. Nie było takiego podobnego w innych orkiestrach – przyznaje członek Orkiestry Lwowskie Fanfary.


Dobra zabawa do późnych godzin gwarantowana

– Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla miłośników zwiedzania od strony wody są motorówki, można je wypożyczyć. Można wybrać się na wysokości w wesołym miasteczku, miłośnicy adrenaliny mogą skoczyć na bungee. Naprawdę dużo się dzieje u nas! Wypełniamy program artystyczny tak, aby miło i ciekawie spędzić czas. Podczas Żagli 2021 odwiedziło nas bardzo dużo turystów. Materiałów promocyjnych, mapek musimy cały czas dostarczać, bo cieszą się ogromnym zainteresowaniem – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej. – Takim must have, na który trzeba się wybrać, to orkiestry dęte. Możemy zobaczyć je w mustrze paradnej, a potem wziąć udział w koncercie głównym.

 

Przez większość dnia będzie można odwiedzać pokłady cumujących żaglowców. Swoje pokłady udostępnili m.in. Dar Młodzieży, Kapitan Borchardt, ORP Poznań czy Baltic Beauty. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia pokładów znajdują się na tablicach informacyjnych jednostkach.

Na placu przy pomniku Mickiewicza najmłodsi znajdą dla siebie moc atrakcji. O brak nudy zadbają dzisiaj m.in. Pałac Młodzieży, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg" czy Dom Kultury 13 Muz. Będzie kolorowo, wesoło, a maluch będą miały okazję wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi i artystycznymi. Nie zabraknie akcentów sportowych – jogi na SUP-ie czy wodnych zabaw. Strefa będzie czynna do godz. 20.

Około godziny 11.00 warto wybrać się w okolice Mostu Długiego, skąd na scenę przy Nabrzeżu Starówka wyruszy przemarsz orkiestr dętych. Odbędzie się pokaz musztry paradnej i przemarsz uczestników festiwalu, w trakcie którego wystąpi około 400 muzyków! Na scenie szantowo-folkowej zapraszają od godziny 14.30 będzie można śpiewać i tańczyć w rytm szant. Muzyki nie zabraknie na Wyspie Grodzkiej, gdzie o dobrą zabawę zadbają szczecińskie zespoły. Ciekawie zapowiada się także koncert Chóru Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego na scenie na Łasztowni.

Niezmiennie na odwiedzających czeka Strefa Food Trucków, gdzie znajdziemy smakowite kąski z całego świata.

Żagle 2021 to wydarzenie finałowe dla Regat Bałtyckich. W południe na pokładzie Daru Młodzieży odbędzie się rozdanie nagród dla zwycięzców. Kapitanowie w imieniu załóg zbiorą laury za swoje trudy i zmagania z żywiołem.


01.08.2021, NIEDZIELA

Nabrzeże pasażerskie

9:00 – Bieg pod żaglami

Muzeum Narodowe

12:00-22:00 – Stettin / Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

Ulica Zygmunta Starego

10:00-22:00 – Aleja Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego Scena Dziecięca przy pomniku Mickiewicza

12:00-20:00 – Strefa Dziecięca – występy i animacje, działania warsztatowe, koncerty oraz pokazy taneczne, strefa sportowa, wystawa familijna „Z MIŁOŚCI DO WODY … FOR THE LOVE OF WATER” – prezentacja działalności Pałacu Młodzieży Pomorskiego Centrum Edukacji, warsztaty

Wały Chrobrego, ul. Jana z Kolna, Bulwar Piastowski

10:00-23:00 – Jarmark pod żaglami, tawerny piwne

Wały Chrobrego

10:00-22:00 – Aleja Artystów, na której będą prezentowane wyjątkowe wyroby rękodzielnicze twórców z całej Polski

Scena szantowo-folkowa przy Centaurze

14:30-15:30 – Zejman & Garkumpel (koncert dziecięcy)

15:45-16:45 – Klang

17:00-18:00 –The Nierobbers

18:15-19:15 – Stonehenge

19:30-20:30 – Hard Times

20:45-21:45 – Formacja

Łasztownia

10:00-23:00 – Strefa Food Trucków – kulinarna podróż po całym świecie za sprawą restauracji na kółkach

Łasztownia

10:00-23:00 – Jarmark pod Żaglami, tawerny piwne

Łasztownia

10:00-23:00 – Wesołe miasteczko – Holiday Park Szczecin z największym diabelskim młynem w Polsce Wheel of Szczecin

Scena na Łasztowni

15:00 – Sweet Four

16:00 – Chór Kameralny ZUT w Szczecinie pod dyrekcją Iwony Wiśniewskiej-Salamon. Uczestnicy projektu Wspólnym Głosem i Wspólnym głosem dla Szczecina. Orkiestra Kameralna Ocean Dźwięku pod dyrekcją Dianny Domagały

17:00 – Formacja RRJ

18:00 – The Voice Senior

19:00 – Margins

20:00 –Chango

21:00 – #UDW

Scena na Łasztowni

10:30-15:00 – IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin – pokazy musztry paradnej/przemarsz orkiestr

Prawy brzeg

10:00-20:00 – Czysta Odra w Szczecinie – Strefa Animacji

ul. Jana z Kolna / ul. Komandorska

10:00-1:30 – Lunapark Jan Novy – wesołe miasteczko z Czech

Galeria 1839 (Stara Zajezdnia na Odrą przy ul. Kolumba 86)

10:00-20:00 – Otwarcie wystawy fotograficznej „Navigare”

Łasztownia

11.30-14.30 – IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin – pokazy musztry paradnej/przemarsz orkiestr

Scena na Wyspie Grodzkiej

14.00 – The Klezmafon

15.00 – Los Grecos

16.00 – Retro Gitary

17.00 – Współszycie

18.00 – Tymczasem

19.00 – TRZY MA

Ulica Admiralska

10:00-23:00 – Craft Beer Zone w portowym klimacie – odpoczynek, muzyka i mnóstwo rodzajów piwa do wyboru

JAZZ NA CHOPINIE

20:00 Koncert – Adam Bałdych & Krzysztof Dys

Plaża na Wyspie Grodzkiej

10:00-14:00 Strefa Sportu – Floating Trippin’ Festival – rodzinne atrakcje sportowe i rekreacyjne