Nowe pociągi do Lublina, Olsztyna, Suwałk i Łodzi oraz więcej połączeń w sezonie letnim – to najważniejsze nowości dla województwa zachodniopomorskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie już w najbliższą niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

Nowe połączenia

Od 15 grudnia 2019 łatwiej będzie dojechać do Lublina. Nowy pociąg IC Bolko pojedzie w relacji Szczecin – Lublin przez Zieloną Górę, Wrocław, Opole i Kielce. Wraca również bezpośrednie połączenie ze Szczecina do Suwałk. Zapewni je pociąg TLK Podlasiak relacji Ełk/Suwałki – Warszawa – Szczecin. Podczas szczytów przewozowych pojedzie nowy skład TLK Słupia relacji Łódź – Warszawa – Trójmiasto – Kołobrzeg, który ma ułatwić dojazd na Pomorze Środkowe. Podobnie jak TLK Bryza, nowy, codzienny pociąg, który połączy Kołobrzeg z Olsztynem. Na tory wraca też pociąg IC Włókniarz, który połączy Łódź ze Szczecinem, jadąc przez Kalisz i Poznań.

W składzie IC Przemyślanin relacji Przemyśl – Świnoujście pojawi się grupa wagonów do Słupska, jadących przez Piłę, Szczecinek, Białogard, Koszalin i Sławno. Wagony będą przełączane w Poznaniu. Trasę zmieni nocny pociąg TLK Ustronie relacji Przemyśl – Kołobrzeg, który wraca na trasę podstawową przez Warszawę i pojedzie w skróconej relacji Kraków – Kołobrzeg. Ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej, w rozkładzie 2018/2019 skład będzie kursował trasą objazdową na odcinku Kielce – Iława przez Częstochowę, Zduńską Wolę Karsznice, Inowrocław i Toruń.

Jeśli chodzi o połączenia Szczecin – Warszawa, tak jak do tej pory, pierwszy poranny pociąg wyruszy ze Szczecina kilka minut po godz. 04:00, by dotrzeć do Warszawy Centralnej kwadrans po godz. 10:00. Natomiast w trasę powrotną ostatni pociąg ze stolicy w kierunku Szczecina wyruszy o 17:44, by w naszym mieście być minutę po północy. Do tej pory ten sam pociąg EIC wyjeżdżał o 16:18 i w Szczecinie był kilka minut przed godz. 23:00. Nocny pociąg z Warszawy do Szczecina odjedzie o godz. 21:50 i do stolicy Pomorza Zachodniego dotrze o 6:21.

Więcej pociągów w wakacje

Do i ze Świnoujścia codziennie będzie kursować sześć par pociągów, w wakacje liczba ta wzrośnie do dziewięciu. W sezonie letnim PKP Intercity uruchomi dzienny pociąg TLK Barnim, który zapewni połączenie Świnoujścia i Kołobrzegu z Wrocławiem. Nad morze pociąg będzie przyjeżdżać około godziny 13:00, w kierunku Dolnego Śląska będzie ruszać około 15:00.

W wakacyjne weekendy PKP Intercity uruchomi nowy pociąg TLK Jamno relacji Słupsk – Wrocław, który zastąpi TLK Łebsko relacji Łeba – Jelenia Góra.

PKP Intercity utrzyma w wakacje kursowanie trzech par pociągów Pendolino do i z Kołobrzegu oraz jednego połączenia kategorii Express InterCity.

Okres letni przyniesie także więcej połączeń między Białogardem a Poznaniem. Wtedy ich liczba wzrośnie do ośmiu. Poza sezonem na tej trasie będzie kursować pięć par pociągów.

Utrudnienia na linii Szczecin – Poznań

W związku z pracami modernizacyjnymi na linii Poznań – Szczecin, które znacząco wpływają na ograniczenie jej przepustowości, część składów nadal będzie jeździć objazdem przez Zbąszynek, Rzepin i Kostrzyn.