Ustalenie koalicyjnych list wyborczych pomiędzy Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Partią Razem i Wiosną Biedronia nie jest sprawą łatwą i reprezentacje lewicowych ugrupowań dyskutują o tym od kilkunastu dni. W okręgu szczecińskim i koszalińskim sprawa teoretycznie wydaje się przesądzona jeżeli chodzi o liderów list, ale wynegocjowany podział nie wszystkim się podoba.

Wieczorek w Szczecinie, Prokop-Paczkowska w Koszalinie? Pojawiają się głosy krytyki

Według nieoficjalnych informacji portalu wSzczecinie.pl, jedynką z okręgu szczecińskiego będzie szef zachodniopomorskich struktur SLD Dariusz Wieczorek, dwójką miała być liderka Wiosny Małgorzata Prokop-Paczkowska, a trójką Sebastian Bednarski, lider partii Razem w regionie. Wiadomo jednak, że Prokop-Paczkowska, która miała apetyt na jedynkę, nie chce pogodzić się z takim podziałem ról. Zaproponowano więc, by działaczka wystartowała z okręgu koszalińskiego, strąciłaby wtedy na drugie miejsce radnego sejmiku i jednego z najpopularniejszych działaczy SLD Stanisława Wziątka. Taki transfer z okręgu do okręgu nie spodobał się jednemu z działaczy Wiosny, który napisał do mediów dość krytyczny list.

"Chciała być za wszelką cenę jedynką, ale okazała się zbyt słaba na Szczecin. Jeszcze niedawno opowiadała o tym jak to bardzo by chciała ze swojego miasta startować, a teraz już chce być spadochroniarką w Koszalinie. Podobnie zachowała się pani Prokop cztery lata temu, gdy poczuła nagle miłość do Elbląga" – czytamy w liście. "Pan Robert Biedroń wybiera swoich ludzi na listy ze względu na układy towarzyskie. Uważam, że takie podłe politykierstwo należy nagłaśniać i piętnować" – kontynuuje rozżalony działacz Wiosny.  

SLD ma chrapkę na dwa mandaty i posyła do walki Agatowską. O kandydatach Wiosny wiadomo niewiele

Dariusz Wieczorek w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl nie potwierdził czy będzie jedynką: - Władze centralne zakończyły negocjacje, z tego co wiem, to decyzje mają zostać ogłoszone lada moment, a 18 sierpnia planowana jest konwencja w Warszawie – mówi polityk SLD.

Z tego ugrupowania wysokie miejsca na listach mają zająć: Dawid Krystek, lider partii w Szczecinie, Czesława Christowa, była senator oraz popularna w Świnoujściu kandydatka na prezydenta tego miasta Joanna Agatowska. Z Małgorzatą Prokop-Paczkowską nie udało nam się skontaktować i poprosić ją o komentarz w sprawie wyboru kandydatów na listy z okręgów 40. i 41. Prawdopodobnie drugie miejsce na liście w Szczecinie zajmie działaczka Wiosny Katarzyna Kotula. Ostatnie sondaże dla lewicy wskazują na poparcie rzędu od 12 do 15%, co oznaczałoby, że w Szczecinie jest szansa na dwa mandaty.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Jedynką Koalicji Obywatelskiej jest poseł Arkadiusz Marchewka, Prawa i Sprawiedliwości – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej – wicemarszałek Jarosław Rzepa.