Od kiedy okazało się, że biurowiec przy ul. Matejki 22 (tuż przy hotelu Radisson) wymaga prac dostosowujących do coraz bardziej wyśrubowanych norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął zastanawiać się nad przeniesieniem swojej siedziby. Ostateczna decyzja wciąż jeszcze nie zapadła, prowadzone są natomiast kolejne niezbędne prace remontowe.

 

Budynek przy ul. Matejki 22 ma pięciu współwłaścicieli. Największym jest ZUS, który posiada ponad połowę udziałów. Do pozostałych należą: Bank Zachodni WBK, Urząd Statystyczny, spółka Polaris Travels i Gmina Miasto Szczecin.

Jasnego stanowiska wciąż nie ma

Już w 2018 r. pojawiły się informacje, że biurowiec wymaga prac dostosowujących do wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. A wraz z tym spekulacje, że ZUS nie będzie chciał ponosić takich dodatkowych kosztów i sprzeda swoje udziały. Minęło wiele miesięcy, ale jasnego stanowiska w tej sprawie wciąż nie ma.

– Ostateczna decyzja dotycząca sprzedaży udziałów ZUS w nieruchomości przy ul. Matejki 22 w Szczecinie nie została podjęta – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Remont zamiast sprzedaży?

Na razie ZUS nie szykuje się więc do sprzedaży, prowadzone są natomiast cały czas niezbędne prace remontowe. W ostatnich miesiącach wymieniono drzwi na większe, a także zmodernizowano centralę Systemu Sygnalizacji Pożarowej oraz centralę systemu gaszenia gazem obojętnym. Zweryfikowano też sprawność Systemu Sygnalizacji Pożarowej i Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego.

– Obecnie prowadzimy modernizację całej sieci hydrantowej w budynku. Do końca bieżącego roku zostanie także kompleksowo zmodernizowany system oświetlenia ewakuacyjnego. W kolejnych latach planowane jest pełne unowocześnienie Systemu Sygnalizacji Pożarowej i systemu oddymiana. W budynku nie występuje sytuacja, która uniemożliwia jego użytkowanie – podkreśla Anna Szaniawska.

Biurowiec przy ul. Matejki 22 został zbudowany w 1992 r. Ma 9 kondygnacji nadziemnych i 35 metrów wysokości.