8 lipca o 17.00 w Galerii Pod Sukniami, złaknieni artystycznych wrażeń, będą mogli uczestniczyć w nietypowym wernisażu. Tego wieczora zostaną bowiem otwarte aż dwie wystawy, tematycznie ze sobą związane i duchowo pokrewne.

"Wilkoń w bramie" i "Zwierzyniec" to ekspozycje prac, które stworzą odbiorcom możliwość  wejścia w świat, który może ich zadziwić, a nawet wprawić w konsternację.  Ich autorzy czyli Józef Wilkoń  i Justyna Matysiak  ukazują za pomocą swej sztuki indywidua, które „zdają się doskonale personifikować nasze lęki, nadzieje i radości. Zły wilk, mądra sowa, opiekuńczy słoń, wesoło rozbrykany źrebak – czy to faktycznie ich cechy i emocje, czy jednak nasze? Zwierzęta to zatem czy zwierzenia?” pisze o nich Marta Poszumska. Warto się więc zmierzyć z tymi niekonwencjonalnymi wizjami, bo być może  wpłyną one na nasze postrzeganie siebie samych i naszego otoczenia.

 

Justyna Matysiak– jest  artystką współpracującą z  pracownią plastyczną Warsztatu Terapii Zajęciowej „Krzemień”, a także z galerią „tak”. To  laureatka Grand Prix Triennale Sztuki Naiwnej, Outsider Art i Art Brut INSITA 2007 w Bratysławie. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych takich jak  „Przemienione”, „Moment” (obie pokazane w Galerii „tak”, w Poznaniu. Jej dokonania zostały przedstawione także podczas  szerszej prezentacji na Festiwalu Josefa Hofera, (Instytut Polski, Praga, 2010).

 

Józef Wilkoń (ur. 1930) to bardzo ceniony   ilustrator, malarz, historyk sztuki. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie  i autorem grafik upiększających ponad setkę książek dla dzieci i dorosłych, które ukazały się w Polsce oraz  kilkadziesiąt wydanych za granicą. Jego twórczość przyniosła mu bardzo wiele wyróżnień i nagród. Ostatnia z nich  to Złote Berło, przyznane mu w 2010 roku przez  członków Fundacji Kultury Polskiej.