Gdzie i kiedy?
Trafostacja Sztuki
ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
piątek, 9 sierpnia 2019, 18:00
Za ile?
darmowe
"Kusama Yayoi i współczesna sztuka Japonii". Wykład Pawła Pachciarka, towarzyszący wystawie "Celebration - Mono No Aware".

 

Wykład wprowadzający w najważniejsze kategorie estetyczne i zagadnienia współczesnej sztuki Japonii, w drugiej części poświęcony twórczości Kusamy Yayoi.

Kilkuletnia Yayoi, niczym bohaterka powieści Carrolla, doświadcza na łąkach górzystego Matsumoto rzeczy osobliwych. Ludzkim głosem przemawiają do niej kwiaty i zwierzęta. Kilkanaście lat później artystka wiedziona obsesyjną potrzebą tworzenia pokrywa w całości swoją pracownię wraz ze znajdującymi się w niej przedmiotami motywem sieci. Na ulicach Nowego Jorku organizuje skandalizujące nagie happeningi, za co w Japonii przez długi czas będzie krytykowana i skazana na artystyczny niebyt. Na przełomie XX/XXI wieku Kusama otworzy szereg wystaw, organizowanych przez najważniejsze światowe galerie i muzea, a dom mody Louis Vuitton wypuści kolekcję ubrań, pokrytą charakterystycznym motywem kropek – sygnaturą sztuki Kusamy. Dziś 90-letnia artystka jest żywą legendą i przykładem na bezkompromisowe poświęcenie się sztuce. Kusama wciąż tworzy, dzieląc swój czas między mury szpitala psychiatrycznego a specjalnie wybudowaną obok pracownię. Książka Pawła Pachciarka Obsesja kropek to pierwsza wydana w języku polskim publikacja w całości poświęcona życiu i twórczości jednej z najbardziej zagadkowych postaci współczesnego świata sztuki Kusamy Yayoi.

Paweł Pachciarek (ur. 1986) – japonista, kurator. Ukończył studia doktoranckie w Zakładzie Japonistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowca Osaka University. W poprzednich latach stypendysta m.in. Japan Foundation, Uniwersytetu Doshisha w Kioto, Ministerstwa Edukacji i Sportu rządu Japonii. Członek Japońskiego Stowarzyszenie Historyków Sztuki oraz Stowarzyszenia Estetyki. Związany ze środowiskiem artystycznym w rejonie Kansai. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących współczesnej sztuki i estetyki japońskiej.

Po wykładzie odbędzie się spotkanie dyskusyjne z grupą hyslom, biorącą udział w wystawie "Celebration – Mono No Aware".

Więcej o wystawie "Celebration - Mono No Aware" tutaj

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/2430118123715251/