W sobotę 16 września wejdą w życie cięcia w rozkładach jazdy tramwajów. „Ósemka” będzie jeździć tylko w godzinach szczytu w dni powszednie, a duża część kursów „jedenastki” odbywać się będzie na skróconej trasie Pomorzany – plac Żołnierza Polskiego. Częściej natomiast będzie jeździć „dziesiątka”.

Głównym powodem zmian jest brak motorniczych. To kolejne już cięcia, które najbardziej odczują mieszkańcy Gumieniec, Prawobrzeża i północnych osiedli.

Na stronie ZDiTM opublikowano już dokładne rozkłady jazdy, które obowiązywać będą od soboty 16 września.

Linia 8 – tylko o wybranych godzinach w tygodniu

Tramwaje linii 8 pojawiać się będą na trasie wyłącznie w dni powszednie i to tylko w godzinach szczytu. Jak to wygląda w praktyce? Z pętli przy Turkusowej „ósemki” będą wyjeżdżać co 15 minut, od godz. 6.09 do 7.39. Potem są jeszcze dwa kursy zjazdowe, już nie do Gumieniec, tylko do pl. Kościuszki i dalej do Zajezdni Pogodno.

Później 5 godzin przerwy w kursowaniu i kolejne przejazdy od 13.09 do 16.54 (plus jeden kurs zjazdowy do Zajezdni Pogodno).

W soboty i niedzielę „ósemki” w ogóle nie będą kursować.

Linia 10 – będzie jeździć częściej i przez cały tydzień

Po znaczącym ograniczeniu kursowania linii 8, to „dziesiątki” będą często jedynym tramwajem obsługującym Gumieńce. Dlatego będą jeździć częściej niż obecnie (teraz tylko w godzinach szczytu w dni powszednie).

W dni powszednie będą kursować na trasie Gumieńce – pl. Rodła co 15 minut, a po godzinie 20.00 – co 20 minut. W soboty rano (do godz. 9) i wieczorem (po godz. 18) co 20 minut, a w środku dnia co 15 minut. W niedziele co 20 minut.

Linia 11 – dużo rzadziej będzie dojeżdżać do stoczni

W nowym rozkładzie zaplanowano, że „jedenastki” będą kursować do pętli przy Ludowej tylko w dni powszednie w godzinach szczytu. W pozostałych przypadkach obsługiwać będą znacznie skróconą trasę: Pomorzany – pl. Żołnierza Polskiego.

Kiedy będzie można wypatrywać „jedenastek” przy stoczni? W dni powszednie będą jeździć z Ludowej tylko rano (do godz. 9.13) i po południu (od godz. 13 do 17.13). Z częstotliwością co 15 minut.

W soboty i niedziele przy stoczni zaplanowano tylko o poranku pojedyncze kursy wyjazdowe z Zajezdni Golęcin i powroty do niej późnym wieczorem.

Te relacje ucierpią najbardziej

Jak cięcia w rozkładach przełożą się na konkretne połączenia? Przyjrzeliśmy się dwóm przypadkom. Pasażer, który do tej pory dojeżdżał w sobotę po godzinie 10 z Turkusowej pod główną bramę Cmentarza Centralnego, pokonywał tę trasę „ósemką” w 27 minut. Teraz będzie czekać go przesiadka. Np. o 10.13 wyjedzie „siódemką” z Turkusowej, o 10.36 będzie na pl. Kościuszki, gdzie trzy minuty później wsiądzie do „dziesiątki”. Pod bramę główną Cmentarza Centralnego dojedzie łącznie w 30 minut. Wszystko to przy założeniu, że tramwaje przyjadą na czas.

Mniej opcji będą miały osoby dojeżdżające na cmentarz z okolic ul. Lubeckiego. W soboty, niedziele i poza godzinami szczytu w tygodniu pozostanie im jazda linią 6 na Bramę Portową i tam przesiadka w „dziesiątkę”. Albo autobusy linii 67.

Trzeba będzie dłużej czekać na przystankach

Przy wcześniejszym planowaniu podróży, czasy przejazdu mimo braku części tramwajów powinny więc być podobne do obecnych. Ale już wychodząc na przystanek bez sprawdzania godziny odjazdu, pasażerowie muszą się liczyć z dłuższym oczekiwaniem.

Na prawobrzeżu trzy linie tramwajowe kursują teraz w 5-minutowych odstępach. W godzinach, gdy nie będzie „ósemki”, na jakikolwiek kurs trzeba będzie poczekać 7-8 minut.

Przy stoczni (na odcinku Ludowa - Stocznia Szczecińska ) jeden z dwóch tramwajów (6 i 11) jeździ teraz co 6 lub 9 minut. Po zmianach, poza godzinami szczytu oraz w soboty i niedziele, pozostanie tylko „szóstka” kursująca co 15 minut.

Sytuacja nie zmieni się na Gumieńcach, bo tam poza godzinami szczytu oraz w soboty i niedziele nie będzie „ósemek”, ale za to będą„dziesiątki”. Częstotliwość pozostanie na poziomie 15 minut lub 20 minut (w niedzielę oraz sobotę rano i wieczorem).