Drastyczne cięcia w komunikacji miejskiej odbiły się w Szczecinie szerokim echem. – Ta decyzja była koniecznością, by nie informować codziennie o dziesiątkach niewyjazdów – mówił w środę rano na antenie Radia Super FM prezydent Piotr Krzystek.

„Tak dramatycznej sytuacji z motorniczymi nie mieliśmy od dawna”

Przypomnijmy, poważne zmiany w organizacji komunikacji tramwajowej, dotykające m.in. mieszkańców Gumieniec, wejdą w życie w sobotę, 16 września. Z decyzji o cięciach prezydent Szczecina Piotr Krzystek tłumaczył się w porannej rozmowie w Radiu Super FM. 

– Tak dramatycznej sytuacji z motorniczymi nie mieliśmy od dawna. Pandemia spowodowała zawieszenie szkoleń motorniczych, których na rynku naprawdę jest niewiele. Jedyne nabory, jakie możemy oferować, to „na kurs”. Czkawka pandemiczna odbija nam się bardzo mocno. Cięcia wynikają też z tego, że niektórzy motorniczy odchodzą na emeryturę – mówił Piotr Krzystek.

W wywiadzie prezydent przyznał, że problemem w pozyskiwaniu kadry są też kwestie finansowe.

– Zawsze czynnikiem bardzo ważnym są wynagrodzenia. Podstawowa pensja to jest 5 tysięcy złotych brutto. Staramy się ją waloryzować co roku, żeby była atrakcyjniejsza. Będą zarabiali więcej od nowego roku, to będzie przynajmniej kilka procent. Musimy traktować kierowców i motorniczych priorytetowo – zapowiedział Krzystek.

Włodarz miasta zapewniał jednocześnie, że robi wszystko, by niebawem nowa grupa motorniczych zasiliła kadry Tramwajów Szczecińskich.

– Uzupełniamy braki. Mamy szansę na 24 nowych motorniczych, są w trakcie szkolenia i jedna z grup za chwilę wejdzie do pracy – mówił Piotr Krzystek.

Olbrzymie zmiany

Portal wSzczecinie.pl o zmianach w komunikacji miejskiej informował już wczoraj. Od 16 września „ósemki” będą jeździć tylko w godzinach szczytu w dni powszednie. Pasażerom z Gumieniec pozostanie linia 10, która od soboty będzie kursować we wszystkie dni tygodnia, ale tylko do pl. Rodła. „Jedenastka” będzie dojeżdżać do Ludowej tylko w godzinach szczytu w dni powszednie. Poza nimi, a także przez całą sobotę i niedzielę, kursować będzie w skróconej relacji Pomorzany – plac Żołnierza Polskiego.

Zmiany dotyczą również linii 2, 6 i 7. Co więcej, nie jest wykluczone, że w tym roku czekają nas kolejne korekty.