Zacznie się od zwiedzania jednej z najbardziej oryginalnych pracowni artystycznych w mieście, później będą atrakcje związane z modą i spacer retro, a na koniec koncerty zespołu Jackpot oraz Baltic Neopolis Orchestra. To wszystko w piątek, 5 lipca, na przebudowanym fragmencie al. Wojska Polskiego (i w najbliższej okolicy).

Miasto planuje w tym miejscu cykliczne wydarzenia organizowane pod hasłem „Lato na Alei”. Będą koncerty, warsztaty, pokazy i inne atrakcje współtworzone z lokalnymi artystami. Inauguracja projektu w najbliższy piątek.

Zbiórka w „Altanie 1893”. Będą fotograficzne i modowe prelekcje

O godzinie 15.00 będzie można zwiedzić pracownię artystyczną „Altana 1893" (ul. Edmunda Bałuki 24/9a, domofon 91) – przeszklone studio fotograficzne na najwyższej kondygnacji przedwojennej kamienicy. Gości przyjmie gospodarz tego miejsca, Andrzej „Graba” Grabowiecki, który opowie nie tylko o swojej pracowni, ale też o aparatach fotograficznych.

Godzinę później (o 16.00), w tym samym miejscu, Małgorzata Zakrzewska przybliży XVIII-wieczną kobiecą modę. O 16.30 na półgodzinną prelekcję o modzie regencji kobiet zaprasza Olga Dąbkiewicz, która następnie poprowadzi spacer retro.

Spacerem na koncert piosenki literackiej i klasycznej

Na trasie Piątego Szczecińskiego Spaceru Pań i Panów Retro Szlakiem Ludzi z Pasją znajdą się m.in. pracownia artystyczna „Kamienica”, najstarszy zakład fotograficzny w Szczecinie „Minifot", kawiarnia „Alternatywnie”, restauracja „Lily by Dutkiewicz" i lokal „DeVibez Restaurant & Cafe".

Na finał spaceru przygotowano koncert w miejscu dawnej „ściany płaczu”. O godzinie 18.00 wystąpi zespół Jackpot w koncercie piosenki literackiej „Osiecka&Młynarski". Później przyjdzie czas na klasyczne brzmienia. Baltic Neopolis Orchestra wykona m.in. takie utwory jak: „Eine kleine Nachtmusik” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Humoreska” Antonina Dvoraka, „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, „Por una Cabeza” Carlosa Gardela.

Partnerami „Lata na Alei” są: Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Szczecińska Agencja Artystyczna, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.