Bezpieczeństwo mocno wybrzmi na konferencji: „Wojna zabiera nam spokój”
Czwartą edycję Baltic Economic Congress, która odbędzie się 26 listopada w Teatrze Polskim w Szczecinie otworzy wprowadzenie sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisława Wziątka. Tematy związane z energetyką, bezpieczeństwem militarnym czy bezpieczeństwem Bałtyku silnie wybrzmią podczas konferencji.
Od 2022 roku niedaleko Polski rozgrywa się pełnoskalowa wojna między Rosją, a Ukrainą. Konflikt nie jest w fazie końcowej, a wręcz przeciwnie. Nie ma dnia byśmy nie byli informowani o kolejnych atakach, ostrzałach czy bardzo trudnych do jednoznacznej interpretacji negocjacjach geopolitycznych z udziałem największych mocarstw na świecie.
Może wydawać się, że trwająca od trzech lat wojna nie ma większego znaczenia dla lokalnej gospodarki takich regionów jak np. Pomorze Zachodnie. Doświadczenie pokazuje jednak, że to bardzo mylna interpretacja sytuacji na świecie.
– Nie wiem, czy znalazłabym jakąś branże w gospodarce, która nie jest poobijana przez trudną sytuację związaną z geopolityką. Jako pierwsza zmiany odczuła spedycja i transport, następnie sektor budowlany, ale także usługi i przemysł. Pracownicy z Ukrainy odpłynęli z polskiego rynku pracy, potem na niego wrócili, ale sama struktura organizacji pracy jest już zupełnie inna niż jeszcze przed 2022 rokiem. Wojna zabiera nam spokój, pewność jutra i przewidywalność pod kątem bezpieczeństwa podejmowania strategicznych decyzji rozwojowych – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Energetyka, offshore i infrastruktura krytyczna: „Pomorze Zachodnie jest szczególnie narażone”
Ale to nie wszystko. Eksperci zwracają także uwagę na zagrożenia dla infrastruktury krytycznej.
– Pomorze Zachodnie jest szczególnie narażone ze względu na fakt, że posiadamy na swoim terenie takie obiekty jak: Gazoport, Zakłady Chemiczne, terminale przeładunkowe. Nie można tego zagrożenia ignorować i na pewno wszystkie informacje dotyczące bezpieczeństwa nie zamykają się już tylko w wąskim gronie dyskusji dla specjalistów. Bezpieczeństwo to temat ważny dla całej gospodarki, od bardzo małych firm, po wielkich gigantów – mówi Hanna Mojsiuk.
Jakie tematy z zakresu bezpieczeństwa poruszone będą podczas Baltic Economic Congress?
– Zaczniemy od tematu „Gospodarka Bałtyku wobec globalnych napięć”. Następnie przejdziemy do zagadnień związanych z energetyką, infrastrukturą krytyczną, bezpieczeństwie w erze transformacji. Na pewno pojawią się także zagadnienia związane z sektorem offshore i szansami energetycznymi, jakie otwierają się przed nami na przestrzeni ostatnich lat i w perspektywie do roku 2030 – dodaje Hanna Mojsiuk.
Zapraszamy już 26 listopada do Teatru Polskiego w Szczecinie.
Baltic Economic Congress to forum gospodarcze, które gromadzi przedstawicieli świata biznesu, nauki, administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych z regionu Morza Bałtyckiego i całej Europy. Kongres stanowi platformę do wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów dotyczących wyzwań i szans rozwojowych stojących przed gospodarką Polski oraz regionu. Wydarzenie corocznie gromadzi blisko 700 uczestników. Kongres ma charakter interdyscyplinarny – łączy debatę akademicką z praktycznymi rozwiązaniami biznesowymi. Wydarzeniu towarzyszą liczne panele dyskusyjne, prezentacje wyników badań, spotkania networkingowe oraz sesje tematyczne prowadzone przez ekspertów i liderów opinii z Polski, krajów bałtyckich oraz Unii Europejskiej.
Goście specjalni tegorocznej edycji kongresu:
-
Prof. Jerzy Buzek, polski polityk i inżynier, profesor nauk technicznych. W latach 1997-2001 prezes Rady Ministrów, w latach 2009-2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
-
Prof. Marek Belka, polski ekonomista i polityk, profesor nauk ekonomicznych. Prezes Rady Ministrów w latach 2004-2005. Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2010-2016. Przewodniczący Rady Audytu Funduszu na rzecz Ukrainy.
-
Szymon Marciniak, Arbiter międzynarodowy, od 2015 sędzia klasy UEFA Elite i najwyżej oceniany polski arbiter. (online)
Rejestracja na wydarzenie jest jeszcze otwarta.
-1.jpg)
Komentarze