Perun Park Legend ma być miejscem, gdzie wskrzeszone i w atrakcyjny sposób przedstawione zostaną legendy oraz historie dotyczące tej części Pomorza. Miejscem ich prezentacji będzie XVIII-wieczny pałac w podszczecińskim Stolcu. Otwarcie pierwszej części zaplanowano na lipiec 2018 roku.

- To niespotykana do tej pory inicjatywa, gdzie w ramach kompleksowej rewitalizacji historycznego obiektu nie powstaje hotel, czy dom spokojnej starości, ale miejsce stające się wizytówką turystyczną regionu i budujące jego nową markę na rynku międzynarodowym. - przekonują pomysłodawcy w komunikacie przesłanym do naszej redakcji.

Na przestrzeni wieków wokół Stolca, Pałacu Raminów i jego najbliższej okolicy narosły liczne tajemnice. Teraz według zapowiedzi ma przyjść czas, by zainteresować nimi turystów i stworzyć kompleksową strefę rozrywki. Do projektu dołączyły już m.in. Akademia Sztuki, Filharmonia im. M. Karłowicza, Teatr KANA oraz lokalni animatorzy kultury i grupy rekonstrukcyjne.

 

Prasłowianie, templariusze i masoni

Obecność Prasłowian na tych ziemiach udowodniły badania archeologiczne, podczas których odkryto kurhany, megalityczne groby olbrzymów, włócznie oraz łuki. Dlatego nazwa parku nawiązuje do gromowładnego Peruna – jednego z najważniejszych bóstw w słowiańskim panteonie, który właśnie uderzeniem pioruna powoływał z ludu szamanów jako łączników światów.

W Parku nie zabraknie też odniesień do legend i tajemnic z późniejszych lat bogatej historii Stolca. Byli tu przecież choćby templariusze, a później masoni. Istniejący pałac wybudowali von Raminowie, ród znany z przynależności do loży masońskiej. A to ruch, którego działalność obrosła już legendami, znany z tajemniczych rytuałów i znaków, których ślady można nadal odnaleźć w parku.

 

Miejsce już teraz robi wrażenie

Pomysłodawcy podkreślają, że opowieści o legendach i tajemnicach mają być poprowadzone w atrakcyjny i oryginalny sposób. Szczegóły jednak do 20 lipca mają pozostać tajemnicą. Wiadomo tylko, że część legend przedstawiona zostanie w zrewitalizowanym budynku pałacowej stajni.

Zabytkowy Pałac w Stolcu przez lata był zaniedbywany, ale dzięki nowej inicjatywie ma szansę odzyskać dawną świetność i historyczny wygląd. Jednak nawet teraz rezydencja robi duże wrażenie. Zwłaszcza monumentalna barokowa brama z kutą kratą, ozdobioną rzeźbami jeleni i głowami rogatych stworów.

 

Kiedy otwarcie?

Pomysłodawcom zależy, żeby 20 lipca 2018 roku przeszli przez nią pierwsi turyści odwiedzający Park Legend. Ta data nie jest przypadkowa… 20 lipca, to dzień, w którym Prasłowianie oddawali cześć Perunowi.

- Dokładnie w weekend 20-22 lipca 2018 roku rozpocznie się I Miedzynarodowy Festiwal Peruna w Stolcu. W ramach wydarzenia poza premierową prezentacją stoleckich innowacji turystycznych, odbędzie się też bieg z przeszkodami i rajd rowerowy – czytamy w zapowiedzi.

 

ZOBACZ TEŻ:

Nowe centrum przesiadkowe powstanie tuż przy Szczecinie