W tym roku fani teatru po raz pierwszy będą mogli wziąć udział w nowej formule festiwalu Kontrapunkt, realizowanego teraz co dwa lata przez dwie szczecińskie instytucje. Jak wyglądała współpraca Teatru Współczesnego i Teatru Lalek Pleciuga? „To zaskoczyło, że bardzo dobrze”, przyznają dyrektorzy, którzy gościli w naszym programie Studio Kultura.
Połączenie ognia i wody?
57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt rozpocznie się już 19 kwietnia. Nowa nazwa i nowa formuła biennale to efekt pracy dwóch zespołów – Teatru Współczesnego i Teatru Lalek Pleciuga. Choć już wcześniej oba teatry brały udział w organizacji Kontrapunktu, to po raz pierwszy instytucje połączyły siły, by wspólnie przygotować tegoroczną odsłonę. Każda z nich dołożyła swoją unikatową cegiełkę.
– Miałem pytania o to, jak się pracuje z Jakubem – śmieje się Tomasz Lewandowski, dyrektor Pleciugi. – Zawsze powtarzam, bo to mnie zaskoczyło, że bardzo dobrze, ale w kontekście zrozumienia, że jesteśmy inni, że jesteśmy z trochę innych światów artystycznych. Mimo wszystko mamy podobny pomysł, jesteśmy czujni na swoje uwagi. No i nasze ekipy, które świetnie ze sobą pracują i nie ma nutki rywalizacji. To jest zachwycające.
– Tomek imponuje mi tym, jak walczy o widza dziecięcego, młodzieżowego. Pomysł z sekcją dla młodych i tym, że teatr musi się na to otworzyć, że forma musi stanowić fundament, jest wspaniały – zaznacza Jakub Skrzywanek, dyrektor Teatru Współczesnego. – Ten teatr młodzieżowy wdarł się również do konkursu i do pozostałych sekcji. Ewenementem jest, że nie dzielimy teatru, że jest dla dorosłych i dla młodzieży, ale pokazujemy to, co z naszej perspektywy jest wartościowe. Myślę, że to pozwala w jeszcze bardziej unikatowy sposób patrzeć na festiwal.
Tworzenie w czasie kryzysu
Nad programem Kontrapunktu pracowano w dobie kryzysu w szczecińskiej kulturze, kiedy dofinansowania na instytucje były uszczuplane.
– Wiem, że jest trudny czas, ale mam nadzieję, że tak jak nasze instytucje dają świadectwo ogromnych sukcesów i reprezentują miasto w najlepszy możliwy sposób, na co mamy potwierdzenie w postaci nagród, wyróżnień, w publiczności, tym festiwalem pokażemy, że nie tylko Tall Ships Races czy Szczecin Jazz, ale i Kontrapunkt powinien być kolejną perłą w koronie, która może rozrosnąć się do czegoś absolutnie unikatowego. Jest wielkie zaskoczenie w całej Polsce, jak mocny jest to program. Pora, byśmy w Szczecinie docenili, jakie to wielkie wydarzenie i jeszcze mocniej je wspierali w kolejnej edycji – podkreśla Skrzywanek.
– Jeżeli będziemy inwestować w kulturę, życie kulturalne będzie rosło – dodaje Lewandowski.
Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy radia SuperFM i portalu internetowego wSzczecinie.pl.
Nasza redakcja jest patronem medialnym festiwalu. Szczegółowy program dostępny na kontrapunkt.pl.
Komentarze
1