Spektakle w sali sesyjnej, przemarsze ulicami Szczecina, kulinarna uczta. Bardzo interesujące propozycje dla mieszkańców mają organizatorzy Kontrapunktu. W dniach 19-21 kwietnia zaplanowano społeczne otwarcie teatralnego festiwalu w aż sześciu różnych lokalizacjach! To będzie seria otwartych i bezpłatnych wydarzeń artystycznych dostępna dla wszystkich. Co zobaczymy i z kim się spotkamy?

Społeczny dialog i… zabawa

Cała koncepcja społecznego otwarcia tegorocznego Kontrapunktu zainspirowana została obrazem Caravaggia „Siedem aktów miłosierdzia”, na którym włoski twórca ukazał kanoniczne przykazania etyczne.

– Osoby artystyczne działające w Polsce i za granicą zostały zaproszone do próby zredefiniowania teatru. Przenosząc go poza scenę i gmachy instytucji, szukając różnych ścieżek działania – choreograficznej, performatywnej, tożsamościowej, a nawet naukowej, skonstruowaliśmy wydarzenia i spektakle adresowane do wszystkich mieszkańców. Teatr w tym przypadku może być narzędziem społecznego dialogu, co będzie pretekstem do spotkania i rozmowy na ważne tematy, ale może też być zabawą, w której możemy wspólnie uczestniczyć – mówi Piotr Michalski, koordynator festiwalowego otwarcia.

Spotkanie z kulturą ballroomu i uczta

Pierwszym zaplanowanym wydarzeniem jest „KIKI NIGHT – Nagich przyodziać” w Hali Odra (19 kwietnia, godz. 19.00). Będzie to spotkanie z kulturą ballroomu, pełne emocji wydarzenie performatywne, którego uczestnicy powalczą o trofea w określonych kategoriach, przy akompaniamencie muzyki vogue, house i techno. Organizatorami są Madlen Revlon, prekursorka kultury ballroomu w Polsce i Tomasz Armada, projektant mody.

Dzień później w Ogrodach Śródmieście szykowana jest „UCZTA – Głodnych nakarmić / Spragnionych napoić”. Zaproszone przez Karolinę Gołębiowską osoby z miejskich organizacji aktywistycznych przygotują kulinarną biesiadę według przepisów opracowanych podczas warsztatów polsko-niemieckich. To okazja, by spotkać się ze szczecińskimi aktywistami, ale i wszystkimi chętnymi, którzy postanowią zasiąść przy wspólnym stole, by porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Wydarzenie w godz. 10.00–16.00.

Rozmowy o rzece i taniec alg

Tego samego dnia (20 kwietnia) będzie można udać się do Mariny Gocław, by wziąć udział w wydarzeniu „SZCZODRA – Chorych nawiedzać”. Weronika Fibich i Rafał Foremski, działacze związani z Ośrodkiem Teatralnym Kana pomogą uczestnikom przyjrzeć się miastu od strony wody. Specjaliści porozmawiają o bioróżnorodności i naturalnych walorach Odry, także w kontekście niedawnej katastrofy ekologicznej. W programie znalazły się również wycieczka z przewodnikiem do Mariny Gocław, obserwacja tańca alg, pobyt w studiu odnowy i relaks w cocktail barze. Akcja zostanie powtórzona pięciokrotnie w godzinach 14.00–19.00. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem 57.kontrapunkt@gmail.com.

Unia Euro-Islamska, czyli spektakl w sali sesyjnej

Również 20 kwietnia (godz. 17.00) oraz 21 kwietnia (godz. 16.00) w sali sesyjnej rady miasta (w gmachu przy pl. Armii Krajowej 1) wystawiony zostanie spektakl zatytułowany „Zmarłych pogrzebać”. Inscenizacja w reżyserii Jakuba Skrzywanka na podstawie tekstu Mikity Iłinczyka „Say Hi to Abdo” ukazuje utopijny obraz Europy w roku 2050, na czele której staje… Unia Euro-Islamska. Twórcy spektaklu stawiać będą pytania odnoszące się wprost do współczesności. Czym dziś jest miłosierdzie? Czy może być ono lekarstwem na napięcia i polaryzację społeczeństwa Europy? Spektakl odnoszący się do problemów migracji w formie dramatu sądowego, prezentowany będzie w sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin, gdzie „pod publiczny osąd poddane będzie dzisiejsze pojmowanie sprawiedliwości”. 

W przygotowania do spektaklu zaangażowani są Anna Orlikowska – artystka wideo i zespół aktorski Teatru Współczesnego (Maria Dąbrowska, Krystyna Maksymowicz, Ewa Sobiech, Paweł Adamski, Maciej Litkowski, Konrad Pawicki). Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, które będą do pobrania w kasie Teatru Współczesnego.

Imigranci przejdą przez miasto

Na 21 kwietnia zaplanowano „POCHÓD – Podróżnych w dom przyjąć”. Jana Shostak, artystka wizualna i performerka, zainspirowana charakterem struktury demograficznej mieszkańców Szczecina i losami osób, które docierały tutaj w różnym czasie, przygotowuje miejski pochód. W tej akcji pomagają jej dramaturżka Anna Mazurek oraz szczecińskie organizacje zrzeszające imigrantów. Osoby, które przejdą przez miasto, będą niosły ze sobą różne transparenty wykonane podczas warsztatów z grupami mniejszościowymi. Z głośników wysłuchamy historii osób, które przybyły do Szczecina z różnych miejsc świata, zapisanych w formie słuchowiska. Start o godz. 12.00 z placu Solidarności.

Kto stoi po dwóch stronach murów?

Dwie godziny później zostanie rozpoczęta akcja „MURY EUROPY – Więźniów pocieszać”. Będzie to performatywny przemarsz przez miasto (począwszy od Wałów Chrobrego) z reprodukcjami murów znajdujących się na granicach Unii Europejskiej. W tych działaniach wezmą udział grupy polskich i niemieckich performerów, a towarzyszyć im będzie słuchowisko przygotowane na podstawie reportaży wielokrotnie nagradzanego kolektywu dziennikarskiego Outriders, stworzone z rozmów z osobami mieszkającymi w obszarach przygranicznych, ekologami, lekarkami i samymi migrantami. Tę akcję organizują Marta Gosecka – pedagożka teatru, liderka równości oraz Be van Vark – choreografka, reżyserka.

– Na granicach Unii Europejskiej powstają kolejne mury oddzielające mieszkańców Europy od migrantów, którzy uciekają przed konfliktami zbrojnymi, biedą i przemocą, dyskryminującą polityką autorytarnych rządów czy skutkami katastrofy klimatycznej. Czy tylko migranci i Europejczycy, czy po prostu ludzie, którzy nagle budzą się w miejscu, w którym nie mogą przejść przez granicę, by odwiedzić znajomych, rodzinę, uczyć się, pracować? Zaproszeni artyści będą próbowali odpowiedzieć na pytania: Jakie uczucia towarzyszą nam, kiedy słyszymy o murach? Jakie emocje towarzyszyłyby nam, gdybyśmy sami stanęli przed takim murem i nie mogli go pokonać, by dotrzeć do lepszego świata, ukochanej osoby? – mówi Marta Gosecka.

57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt odbędzie się w dniach 19 kwietnia – 1 czerwca. Organizatorami wydarzenia są Teatr Współczesny w Szczecinie i Teatr Lalek Pleciuga. Szczegółowy program jest dostępny na stronie kontrapunkt.pl.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym festiwalu.