6 koncertów, 4 wydarzenia towarzyszące, dużo dobrej muzyki i wybitne nazwiska – to wszystko czeka na tych, którzy wybiorą się na tegoroczny Szczecin Classic. Tej majówki prym będą wiodły kompozycje polskich twórców. „Teraz jest czas dla naszego pokolenia, by o nich przypominać”.

Będzie to już czwarta odsłona festiwalu Szczecin Classic organizowanego przez Baltic Neopolis Orchestrę. Wydarzenie zawsze odbywa się w okresie majówkowym i stanowi idealną kulturalną propozycję na te wolne dni.

– Mam nadzieję, że zatrzymamy melomanów na majówkę w Szczecinie – przyznaje Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. – Będzie bardzo dużo wydarzeń skumulowanych w jednym czasie. Od 27 kwietnia do 3 maja zaplanowaliśmy aż sześć głównych koncertów i cztery wydarzenia towarzyszące. To jest naprawdę sporo.

Polska muzyka zagra pierwsze skrzypce

Tym razem hasło przewodnie festiwalu Szczecin Classic brzmi: „z klassą”. Tegoroczna edycja dedykowana jest muzyce polskiej XX i XXI wieku. Nie zabraknie więc twórczości takich kompozytorów jak Wojciech Kilar, Paweł Łukaszewski czy Mikołaj Piotr Górecki, ale pojawią się także utwory tych nieco zapomnianych, ale równie niezwykle uzdolnionych twórców.

– To szereg znakomitych kompozytorów. Teraz jest czas dla naszego pokolenia, by o nich przypominać. To tak jak było z Vivaldim, którego odkryto pod koniec XIX wieku, inaczej byśmy w ogóle nie wiedzieli, że taki kompozytor istniał. Nieco zapomniany jest Kazimierz Serocki, który za swojego życia był znany na całym świecie prekursorem wielu nowatorskich rozwiązań w muzyce – przytacza Emilia Goch Salvador. – Nazwisko oczywiście znałam, ale żeby zanucić jakiś utwór? Zaczęłam więc zgłębiać jego twórczość i natknęłam się na genialne utwory. Jeden z nich będzie można usłyszeć podczas finałowego koncertu w filharmonii. Nie jest on łatwy, ale niezwykle efektowny i mnóstwo się w nim dzieje.

Wyśmienita kadra profesorska

W trakcie Szczecin Classic odbędzie się także międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy. Jest on przeznaczony dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski i Europy. Do 15 marca ogłoszony był również konkurs na rezydencję zespołu kameralnego.

– Zgłosiło się mnóstwo studentów do Szczecin Classic Academy. Wszyscy przyjeżdżają 26 kwietnia, zajęcia tradycyjnie odbywać się będą w Technoparku. W konkursie na rezydencję zespołu kameralnego wybraliśmy dwóch laureatów, nie dało się inaczej. Byłam zachwycona wysokim poziomem – przyznaje Goch Salvador.

Zajęcia dla podopiecznych Szczecin Classic Academy poprowadzą wybitni muzycy: koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej – Daniel Stabrawa; liderka Szymanowski Quartet – Agata Szymczewska; Emanuel Salvador – koncertmistrz Baltic Neopolis Orchestra; Tomasz Tomaszewski – profesor skrzypiec UDK w Berlinie; Konstantin Heidrich – profesor wiolonczeli UDK w Berlinie; Adam Klocek – wiolonczelista, laureat Grammy; Andriy Viytovych – profesor altówki w Akademii Muzycznej w Londynie oraz Michał Francuz – wybitny polski pianista.

Zarówno uczestników Szczecin Classic Academy, jak i zwycięskich zespołów oraz zaproszonych muzyków będzie można usłyszeć w różnych konfiguracjach podczas festiwalowych koncertów.

Premierowy występ nowej formacji i nowe miejsca, w których odbędą się koncerty

W ramach Szczecin Classic działalność zainauguruje polski zespół kameralny „Polish piano quartet”, który podczas festiwalu zaprezentuje utwory światowej literatury muzycznej. W międzynarodowym składzie znaleźli się: Emanuel Salvador – skrzypce, Emilia Goch Salvador – altówka, Adam Klocek – wiolonczela i Michał Francuz – fortepian.

– To koncert otwierający naszą przyszłość. Potem wyruszamy na koncerty do Wrocławia i Częstochowy. Mam nadzieję, że to początek naszej nowej przygody – mówi Goch Salvador.

Tradycyjnie koncerty w ramach festiwalu oraz wydarzenia towarzyszące rozgrywać się będą w różnych przestrzeniach. Ponownie część z planowanych atrakcji odbędzie się w dobrze znanych miejscach jak kościół Jana Ewangelisty czy Posejdon. W tym roku festiwal zawita także w nowych przestrzeniach – Willi Lentza, Studiu Radia Szczecin oraz Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie.

– Bardzo chcieliśmy, aby finał odbył się w filharmonii i liczymy, że już tak zostanie na przyszłe edycje – dodaje Goch Salvador.

Gimnastyka z klasyką, Classic session z Chango, Orkiestra jak z bajki. Wydarzenia towarzyszące zaspokoją upodobania szczecinian

– Festiwal to nie tylko koncerty, ale i wydarzenia, które – mamy nadzieję – przyciągną nowych słuchaczy – zdradza Goch Salvador. – W tym roku przygotowaliśmy gimnastykę w parku dla i dzieci, i dla dorosłych. Z grupą Szczecinianie będziemy uczyć tańczyć poloneza, może nawet i mazura.

Z racji tego, że Szczecin Classic oraz Kontrapunkt odbywają się w podobnym terminie, dwa szczecińskie festiwale postanowiły się połączyć swoje siły na wspólnym jam session w Piwnicy Kany. Będzie to spotkanie muzyków Szczecin Classic, grupy Chango i artystów Kontrapunktu, a taka mieszanka to gwarancja dobrego grania!

Specjalne wydarzenie przygotowano także z myślą o najmłodszych.

– Zdecydowaliśmy się na… pokaz bajek. Wszystkie dzieci mogą przyjść, serdecznie zapraszamy również dzieci ukraińskie, bo będą to bajki bez słów, tylko z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej – wyjaśnia Goch Salvador. Bezpłatne wejściówki wkrótce będą dostępne.

Współorganizatorem festiwalu jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a partnerem technologicznym Technopark Pomerania. Portal wSzczecinie.pl objął festiwal patronatem medialnym.

PROGRAM

Koncerty:

27.04.2022, 19:30 – „Kameralnie, konkursowo” As-SAI Piano Trio (zwycięzca konkursu na rezydencję), Radio Szczecin

29.04.2022, 19:30 – „Legendarnie” Polish Piano Quartet, Posejdon Center, Szczecin

30.04.2022, 19:30 – „A la polacca”, Willa Lentza, Szczecin

01.05.2022, 19:30 – „Sentymentalnie”, Technopark Pomerania, Szczecin

02.05.2022, 19:30 – „Solistycznie”, Kościół pw. św. J. Ewangelisty w Szczecinie

03.05.2022, 19:30 – „Wielki finał na dwie orkiestry”, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

 

Wydarzenia towarzyszące:

28.04.2022, 18.00 – pokaz filmowy „Orkiestra jak z bajki” dla dzieci, Dom Kultury „Krzemień” w Szczecinie

29.04.2022, 22:00 – „Classic session z Chango”, Piwnica Kany, Szczecin

01.05.2022, 11:00 – Gimnastyka z klasyką dla dzieci, 12:00 – dla dorosłych, Park Kasprowicza

01.05.2022, 17:00-18:00 – Folklor Classic – nauka tańca dla mieszkańców, Pomnik Trzech Orłów, Szczecin