Ponad 460 słupków i 70 metrów bieżących poręczy – zwiedzający Wieżę Gocławską (zwaną też Wieżą Bismarcka) mogą teraz spokojnie oprzeć się na nowej balustradzie na tarasie widokowym. – Myślę, że nawet gdyby wjechał w nią rozpędzony samochód, to i tak wytrzyma – śmieje się Wojciech Kłodziński, właściciel zabytkowego obiektu

Renowację wieży prowadzi własnymi siłami, z pomocą niewielkiego zespołu. Dlatego takie zadania, jak montaż nowej balustrady na tarasie widokowym, urastają do sporych wyzwań. Zwłaszcza, że nowe barierki miały jak najbardziej przypominać oryginalną balustradę, co przysparzało dodatkowych utrudnień. Przygotowania do rozpoczęcia prac trwały pół roku, a sam montaż – trzy miesiące.

– Oryginalnych tralek [pionowy element balustrady – red.] na tarasie już nie było, ale dwie znaleźliśmy zrzucone na dno szybu wentylacyjnego. Posłużyły nam za wzór, który wiernie skopiowaliśmy. Musieliśmy tylko zrobić je dłuższe o 10 cm, bo dzisiejsze standardy BHP mówią o minimalnej wysokości balustrady – 1,10 metra. Kowal z Ustowa przez 3 miesiące wykuwał dla nas w piecu 460 kotew, które później zostały ocynkowane w ZinkPower i pomalowane w malarni proszkowej Perfect w Policach. Korzystaliśmy też z farb dostarczonych przez hurtownię Mi-Wa ze Szczecina – mówi Wojciech Kłodziński.

Kotwy trzeba było wkleić za pomocą żywicy w otwory na nowo wywiercone w posadzce tarasu. Później przyszedł czas na precyzyjną robotę, czyli wyginanie poręczy, tak aby po pokonaniu okręgu o obwodzie 70 metrów spięły się co do milimetra.

Efekt końcowy można zobaczyć w soboty i niedziele, gdy wieża jest dostępna do zwiedzania z przewodnikiem, w godzinach 11:00 - 18:00.

W tygodniu cały czas prowadzone są prace remontowe na dachu. Trwają już 9 miesięcy, w czasie których usunięto z góry 8,5 ton gruzu i w całości uzupełniono dziurawe poszycie kopuły.

– Dach jest już szczelny w 95 procentach. Teraz zajmujemy się wklejaniem przyniesionych z dołu kamieni w ozdobny gzyms. Zimą planujemy zająć się wewnętrznymi balustradami – zapowiada Wojciech Kłodziński.

Docelowo w wieży powstać ma restauracja. Prace renowacyjne zajmą jednak jeszcze 2-3 lata.

Zobacz też film z kwietnia: